Siedlce: modlitwa za ofiary katastrofy podczas obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Katynia
10 kwietnia 2010 | 17:46 | eł Ⓒ Ⓟ
Siedleckie obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Katynia zainaugurowała dzisiaj uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Kiernikowskiego w kościele św. Stanisława w Siedlcach. Uczczono 65. rocznicę rozstrzelania w mieście 16 żołnierzy AK, NSZ i innych organizacji niepodległościowych. Jednak w związku z katastrofą prezydenckiego samolotu w Smoleńsku, uroczystości miały szczególny wymiar.
Rozpoczynając Eucharystię bp Kiernikowski podkreślił, że na wydarzenia z Katynia i na te sprzed kilku godzin musimy patrzeć oczyma wiary. – Ufamy, że te tragiczne wydarzenia, przez krzyż Jezusa Chrystusa, stają się częścią historii zbawienia. Naszą modlitwą obejmujemy wszystkich poległych w Katyniu przed 70 laty i tych, którzy dzisiaj zginęli w katastrofie lotniczej, jak również ich rodziny pogrążone w żałobie – mówił.
W parafiach całej diecezji dziś i w najbliższych dniach zostaną odprawione nabożeństwa żałobne w intencji ofiar katastrofy. O godzinie 12.00 w parafiach została odmówiona modlitwa Regina Caeli a rozpoczęło ją bicie dzwonów. O taki gest łączności z rodzinami ofiar katastrofy w Smoleńsku, poprosił przed południem bp Kiernikowski na antenie Katolickiego Radia Podlasie. Mieszkańcy Siedlec, którzy chcą uczcić pamięć dzisiejszej katastrofy składają kwiaty pod pomnikiem na placu Tadeusza Kościuszki. Na tym placu gościli zarówno prezydent Lech Kaczyński jak i prezydent Ryszard Kaczorowski.
W poniedziałek w urzędzie miasta Siedlce zostanie wyłożona księga kondolencyjna. W całym regionie w związku z żałobą narodową odwołano imprezy kulturalne i sportowe a Kanclerz Kurii ks. prałat Piotr Sawczuk zaapelował o wyjątkowe potraktowanie organizowanych dziś uroczystości weselnych. – Przyjęcia weselne powinny odbyć się w stonowanej atmosferze, dostosowanej do sytuacji, w której się znaleźliśmy – powiedział ks. Sawczuk.
W homilii podczas dzisiejszych uroczystości patriotycznych bp Kiernikowski zwrócił uwagę, że wiara w zmartwychwstanie Chrystusa pozwala tym, którzy Go słuchają tracić własne życie i przyjmować krzyż.
– Wszyscy jesteśmy poruszeni katastrofą lotniczą sprzed kilku godzin i ofiarą osób, które leciały pełnić posługę dla tych, którzy zginęli przed 70 laty. Bez odniesienia do Tajemnicy Jezusa Chrystusa, Jego śmierci i zmartwychwstania, mogłoby się wydawać, że fałszywie brzmi dzisiaj wielkanocne wołanie liturgii: „Oto dzień, który Pan uczynił”. Ale to wielkanocne orędzie jest prawdziwe, ponieważ Ewangelia Jezusa Chrystusa jest Dobrą Nowiną dla każdego z nas – nawet wtedy, gdy jesteśmy pogrążeni w żałobie – mówił.
Po zakończonej Eucharystii w obecności biskupa siedleckiego i władz Siedlec na czele z prezydentem Wojciechem Kudelskim pod Krzyżem Katyńskim i Pomnikiem Sybiraków, znajdujących się przy kościele św. Stanisława, zostały złożone wieńce i zapalone znicze pamięci. Kwiaty zostały również złożone pod tablicą upamiętniającą miejsce kaźni – w budynku byłego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Piłsudskiego 4, przed Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Centralnym oraz na Skwerze przy ul. Armii Krajowej, któremu została nadana nazwa „Skweru Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej”. Ponadto przed Biblioteką Główną Akademii Podlaskiej został posadzony Dąb Pamięci im. ppłk Stanisława Trojana.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.