Tarnów: jak korzystać z funduszy unijnych i pomagać innym?
09 kwietnia 2010 | 18:09 | eb Ⓒ Ⓟ
Diecezjalne Centrum Ekonomii Społecznej w Tarnowie przygotowało bezpłatne wyjazdy podczas których będzie można zobaczyć jak działają firmy i organizacje w obszarze ekonomii społecznej. To propozycja dla osób aktywnych, które chcą sięgać po środki unijne i działać na rzecz społeczności lokalnej.
Dziś zakończył się pierwszy z dziesięciu trzydniowych wyjazdów studyjnych. Kilkunastu uczestników miało możliwość zobaczenia m.in. Cafe Hamlet – kawiarni prowadzonej przez osoby niepełnosprawne i Pensjonatu „U Pana Cogito” w Krakowie, którym zajmują się osoby chore psychicznie.
Dodatkowo uczestnicy mogli poznać działalność, „Jura Parku” w Bałtowie – gminie, w której jeszcze niedawno było ponad 30-procentowe bezrobocie a dziś, dzięki stworzeniu niezwykłego parku jurajskiego, znikło ono prawie całkowicie.
Kolejnym miejscem wizyty była działająca w ośmiu krajach Wspólnota „Chleb Życia” w Jankowicach, gdzie funkcjonuje dochodowe gospodarstwo rolne ze stolarnią, w którym miejsce pracy znajdują ubodzy.
„Celem wyjazdów jest pokazanie działających w Polsce przedsiębiorstw społecznych i zachęcenie uczestników do naśladowania najlepszych pomysłów na terenie Diecezji Tarnowskiej” mówi Paweł Wyszomirski kierownik Centrum Ekonomii Społecznej.
Instytucja powołana przez diecezję tarnowską zorganizuje w kwietniu, maju i wrześniu kolejne wyjazdy, przy czym trasa niektórych z nich obejmować będzie także województwo lubelskie i podkarpackie.
Każdy z wyjazdów jest bezpłatny i obejmuje przejazd, wyżywienie oraz noclegi przez trzy dni. Wszyscy zainteresowani, w tym zwłaszcza osoby bezrobotne dla których taka podróż może być inspiracją do zaangażowania się w pracę firm społecznych, mogą się zgłaszać do biura CES w Tarnowie przy ul. Mościckiego 12.
Rezerwacji miejsc można dokonywać do 20 kwietnia telefonicznie pod numerem (14) 6888 112 lub na stronie www.ekonomia.spoleczna.net, a także wysyłając e-mail na adres centrum@ekonomia.spoleczna.net.
Wszyscy zainteresowani pozyskiwaniem środków unijnych i tematyką przedsiębiorczości społecznej mogą natomiast skorzystać z bezpłatnej oferty szkoleniowej. Trwający obecnie cykl szkoleniowy prowadzony jest m.in. przez jednego z najbardziej znanych polskich przedsiębiorców społecznych Krzysztofa Margola.
Jest on założycielem Fundacji Nida w Nidzicy i twórcą funduszy gwarancyjnych udzielających preferencyjnych pożyczek bezrobotnym, chcącym uruchomić własną firmę. Dzięki takiej pomocy powstało już ponad 2 tys. miejsc pracy. Należy również do elitarnej grupy członków Ashoka – międzynarodowej organizacji skupiającej przedsiębiorców społecznych.
Najbardziej znanym jest bangladeski ekonomista Muhammad Yunus – twórca banku Grameen i laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2006 r. Jego pomysł udzielania mikropożyczek (np. 20 dolarów na zakup towarów do obwoźnych „sklepów” w Afryce) wskazał osobom z krajów trzeciego świata nowe możliwości wyjścia ze skrajnego ubóstwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.