Kielce: szkolenia „Ewangelia i ekonomia” – dla księży i świeckich
09 kwietnia 2010 | 16:19 | dziar Ⓒ Ⓟ
Księża i osoby świeckie, zajmujące się finansami w parafiach i instytucjach kościelnych, mogą skorzystać z bezpłatnych szkoleń w ramach rozpoczynającego się jutro w Kielcach szkolenia po hasłem "Ewangelia i ekonomia". Projekt finansuje Narodowy Bank Polski. Szkolenia prowadzone przy współpracy z Instytutem Myśli Józefa potrwają do 8 maja.
Program oraz cel szkoleń wyjaśniali dzisiaj podczas konferencji prasowej w Kurii diecezjalnej w Kielcach: prof. Zbigniew Stawrowski – dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera, dr Sławomir Podkówka, zastępca dyrektora Narodowego Banku Polskiego Oddziału Kielce, ks. Grzegorz Pałys – dyrektor Wydziału Finansowego Kurii Kieleckiej, dr Tomasz Wołowiec – wykładowca Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu.
Projekt obejmuje 45 godzin ćwiczeń i wykładów prowadzonych przez praktyków i doświadczonych wykładowców akademickich. Wszystkie zajęcia odbywać się będą w Auli Kurii kieleckiej przy ul. Jana Pawła II 3.
Diecezja kielecka jest piąta z kolei, objęta niniejszym programem. Dotąd ze szkoleń skorzystało 250 osób, z czego około połowę stanowili świeccy.
Zadaniem szkoleń jest przede wszystkim przekazanie uczestnikom wiedzy prawnej oraz praktycznych umiejętności korzystania z osiągnięć ekonomii czy inwestowania kościelnych pieniędzy. Uczestnicy zostaną przygotowani do korzystania z kredytów, pisania biznes-planów, korzystania z systemu ubezpieczeń społecznych oraz umiejętności ubezpieczeń w praktyce.
„W Kościele wybiła godzina świeckich” – ocenił w rozmowie z KAI ks. Dariusz Gącik, rzecznik kieleckiej Kurii, uzasadniając potrzebę szkoleń. Jego zdaniem, powstają liczne stowarzyszenia, fundacje, rady ekonomiczne, w których działają osoby świeckie i muszą posiadać do tego odpowiednią wiedzę.
Jolanta Workowska, koordynator projektu podkreślała, że celem szkoleń jest także „odczarowywanie zastanej rzeczywistości”, czyli przygotowywanie i pokazywanie kapłanów jako menadżerów, sprawnie zarządzających kościelnymi finansami.
Jak dotąd na szkolenie w Kielcach zgłosiły się 33 osoby z diecezji kieleckiej, kurs przewiduje maksimum 50 uczestników.
Ks. Grzegorz Pałys – zarządzający finansami diecezji – przyznał, że istnieje „pewien opór ze strony księży” w podejmowaniu tego typu szkoleń. Wolą oni wydelegować na nie osoby świeckie, bądź w spornych przypadkach – skorzystać z pomocy specjalistów kurii.
„Grupa zapowiada się kreatywnie: ok. 10 księży, 8 sióstr zakonnych, pracownicy Caritas, domów opieki społecznej itp.” – wylicza ks. Pałys.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.