Radom: obchody 70. rocznicy pierwszych masowych egzekucji na Firleju
09 kwietnia 2010 | 16:03 | rm Ⓒ Ⓟ
W Radomiu odbyły się obchody 70. rocznicy pierwszych masowych egzekucji na Firleju. Było to największe na Ziemi Radomskiej miejsce kaźni w okresie drugiej wojny światowej. Spoczywają tu zwłoki ponad 15 tys. osób, zamordowanych przez hitlerowców w masowych egzekucjach.
Wśród pomordowanych było wielu aktywnych bojowników o wolność i demokrację, jak również wielu więźniów z radomskiego więzienia i mieszkańców getta żydowskiego.
W ramach obchodów odbyła modlitwa w intencji pomordowanych w latach 1940-1945 oraz apel pamięci. Przygotowany został także program artystyczny w wykonaniu dzieci oraz wiązanka melodii patriotycznych w wykonaniu orkiestry wojskowej.
– Jesteśmy wybrańcami losu, że nie doświadczyliśmy tragedii tamtych dni, że ocaliliśmy życie z koszmaru – mówił przed pomnikiem ks. Stanisław Sikorski. Z kolei dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w Radomiu Leszek Janik powiedział, że warto organizować żywe lekcje historii. – To nasza historia, którą trzeba wciąż przypominać – podkreślił dyrektor Janik.
W miejscu straceń stoi Pomnik Ofiar Firleja. Upamiętnia on 15 tysięcy osób zamordowanych i pochowanych w lesie koło wsi Firlej. Pod koniec 1943 roku sami Niemcy przerażeni ogromem piętrzących się ciał sprowadzili na miejsce przewoźne piece krematoryjne i spalili część zwłok. W pierwszej połowie 1940 roku Niemcy rozstrzelali w regionie radomskim 3,5 tysiąca przedstawicieli inteligencji.
Dzięki naocznym świadkom egzekucji m.in. mieszkańcom ukrytym w okolicznych lasach, po wojnie udało się odnaleźć ciała wielu ofiar ludobójstwa, jak również ujawnić niektóre okoliczności zbrodni. Organizatorem obchodów była Szkoła Podstawowa nr 18 oraz Stowarzyszenie Przyjaciół „Osiemnastki”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.