Płock: nowenna w miejscu pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego s. Faustynie
02 kwietnia 2010 | 16:15 | eg Ⓒ Ⓟ
W płockim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przy Starym Rynku rozpoczęła się w Wielki Piątek o godz. 15.00 dziewięciodniowa nowenna do Miłosierdzia Bożego. To właśnie tu, 22 lutego 1931 r. miała w nim pierwsze objawienie Jezusa Miłosiernego.
Rozpoczęta dziś nowenna poprzedzi uroczyste obchody Niedzieli Miłosierdzia, przypadającej w tym roku 11 kwietnia. Wierni uczestniczący w nowennie będą mogli codziennie adorować Najświętszy Sakrament, modlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego i korzystać z sakramentu pokuty.
Rozpoczęta nowenna ma przygotować Kościół płocki do odpowiedniego przeżycia Niedzieli Miłosierdzia: „Sam Pan Jezus polecił św. Faustynie, aby w Wielki Piątek rozpoczęła nowennę, dzięki której duszom zostaną udzielone liczne łaski – mówi ks. Mieczysław Ochtyra, rektor Sanktuarium.
Słowa nowenny, jakie znajdują się w „Dzienniczku” św. s. Faustyny, odpowiadają prośbom starożytnej modlitwy powszechnej, jakiej do dziś używa się w liturgii Wielkiego Piątku. Nowennę rozpoczęto Koronką do Miłosierdzia Bożego, tradycyjnie odmawianą codziennie w Sanktuarium o godz. 15.00. Zakończy się w sobotę 10 kwietnia, przed Niedzielą Miłosierdzia.
Główne uroczystości Niedzieli Miłosierdzia odbędą się w płockim Sanktuarium 11 kwietnia o godz., 17.00. Eucharystii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi biskup pomocniczy Roman Marcinkowski. Wcześniej w ciągu dnia odprawione zostaną także Msze św. o godz. 7.00, 8.30, 10.00 i 12.00.
Płockie Sanktuarium nierozerwalnie związane jest z osobą św. Siostry Faustyny Kowalskiej. 22 lutego 1931 r. miała w nim pierwsze objawienie Jezusa Miłosiernego i usłyszała od Niego życzenie ustanowienia w Kościele Święta Miłosierdzia Bożego oraz namalowania obrazu z hasłem „Jezu, ufam Tobie!”. 26-letnia wówczas mistyczka wiernie opisała to zdarzenie w swoim „Dzienniczku”.
Płockie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia znajduje się w domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy Starym Rynku 14/18. Wierni modlą się w kaplicy z obrazem Jezusa Miłosiernego i relikwiami św. Faustyny.
Miejsce objawienia na dziedzińcu Sanktuarium (przed laty w tym miejscu znajdowała się cela zakonna s. Faustyny) wskazuje figura Jezusa Miłosiernego. W dawnej piekarni, w której pracowała płocka Święta podczas pobytu w domu zakonnym w Płocku (w latach 1930-1932), utworzono jej muzeum. Obejrzeć w nim można wiele pamiątek i dokumentów związanych z jej osobą.
W zabytkowych piwnicach zachował się autentyczny piec do wypieku chleba, natomiast w sąsiednich pomieszczeniach odtworzono wyposażenie kuchni i celę zakonną apostołki Bożego Miłosierdzia, którą Papież Jan Paweł II kanonizował 30 kwietnia 2000 roku.
W ubiegłym roku podczas Niedzieli Miłosierdzia biskup płocki Piotr Libera pobłogosławił kamień węgielny z Góry Kalwarii z Jerozolimy pod rozbudowę Sanktuarium. W miejscu objawiania znajdował się będzie ołtarz z tabernakulum.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.