Bp Cichy: wszyscy mamy udział w kapłaństwie Chrystusa od chrztu
01 kwietnia 2010 | 12:55 | ks. pn Ⓒ Ⓟ
Wszyscy mamy udział w powszechnym kapłaństwie Chrystusa od sakramentu Chrztu św. Ale niektórzy otrzymują szczególny udział w kapłaństwie służebnym, na mocy sakramentu święceń – przypomniał biskup legnicki Stefan Cichy podczas Mszy św. Krzyżma 1 kwietnia w Legnicy. Podczas Eucharystii biskup pobłogosławił oleje święte, a także figurę św. Jana Marii Vianney’a, która od 6 kwietnia, rozpocznie peregrynację po diecezji, na zakończenie Roku Kapłańskiego. Mszę św. koncelebrował pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak.
„Msza Krzyżma uświadamia nam prawdę o naszym udziale w Chrystusowym kapłaństwie. W szczególny sposób chcemy dziś dziękować Bogu za ten dar, w którym wszyscy uczestniczymy. Dziękujemy za dar kapłaństwa kapłanów – biskupów i prezbiterów" – powiedział bp Cichy w homilii. Mówiąc o tożsamości kapłańskiej, biskup przypomniał, że wypływa ona od Najwyższego Kapłana – Jezusa Chrystusa. „Wszyscy mamy udział w powszechnym kapłaństwie Chrystusa od sakramentu Chrztu św. Ale niektórzy otrzymują szczególny udział w kapłaństwie służebnym, na mocy sakramentu święceń. Wtedy, w ludzie kapłańskim mają reprezentować Chrystusa Głowę Kościoła i Dobrego Pasterza. Takie jest zadanie kapłana: biskupa i prezbitera” – podkreślił.
Przy tej okazji, zwrócił uwagę, by poprawnie używać terminu „kapłan”, zgodnie z zapisem Katechizmie Kościoła Katolickiego, który mówi o 2 stopniach święceń – biskupich i prezbiteratu oraz o stopniu służby, jakim jest diakonat.
Wszyscy zgromadzeni w legnickiej katedrze kapłani, odnowili swoje przyrzeczenia składane w dniu święceń prezbiteratu. W bieżącym roku, w gronie jubilatów znalazło się m.in. 5 prezbiterów obchodzących 55 rocznicę święceń, jeden – 50., a dziesięciu – 25.rocznicę.
Uroczystości towarzyszyło poświęcenie figury św. Jana Marii Vianney’a, która od 6 kwietnia do 25 maja będzie odwiedzała siedziby dziekanów w diecezji. Figura została wykonana z drewna lipowego, w pracowni rzeźbiarskiej państwa Andrzeja i Agaty Walijewskich w Umianowicach. Jest polichromowana metodami stosowanymi w średniowieczu, ma 1,20 m wysokości i wazy ok. 20 kg.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.