Nie marnuj jedzenia w święta
31 marca 2010 | 17:11 | rl / maz Ⓒ Ⓟ
Z badań wynika, że najczęściej marnujemy chleb, ziemniaki i wędliny. Co trzeci Polak przyznaje, że wyrzuca żywność. O niemarnowanie jedzenia, szczególnie tego przygotowywanego na wielkanocne stoły, apeluje Federacja Polskich Banków Żywności.
Okres świąteczny to czas szczególnie intensywnego przygotowywania potraw na wielkanocny stół. Niestety nie wszystko zostanie zjedzone, a część produktów i dań wyrzucamy do śmietnika. Stąd apel Federacji Polskich Banków Żywności, by nie marnować jedzenia, przygotowywać tylko tyle, ile jest nam potrzebne.
Kampania „Nie marnuj jedzenia. Wyrzuć do śmieci stare przyzwyczajenia” ruszyła już przed rokiem. Jej częścią jest strona internetowa www.niemarnuje.pl, którą w tym czasie odwiedziło ponad 90 tys. osób. Na portalu znajdują się informacje i porady nt. zapobiegania marnowaniu produktów żywnościowych.
Maria Gosiewska z Federacji Polskich Banków Żywności podkreśla, że prowadzona przez organizację kampania wynika z jej misji, którą jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności i walka z niedożywieniem. „Różne działania edukacyjne z zakresu przeciwdziałania marnowaniu żywności są jednym z obszarów naszych działań, tym bardziej, że jak wynika z badań, marnowanie żywności jest problemem bardzo powszechnym” – powiedziała Maria Gosiewska.
Z badań przeprowadzonych na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności wynika, że do marnowania żywności przyznaje się co trzeci Polak. Najczęściej wyrzucamy chleb (46 proc.), ziemniaki (41 proc.) oraz wędliny (31 proc.). W ciągu roku zmalała jednak liczba osób, z 77 proc. do 68 proc., które przyznają, iż zdarzyło się im w ciągu ostatniego miesiąca zmarnować żywność. Wśród badanych aż 75 proc. wyrzucających produkty spożywcze przyznaje, że potrzebne są programy edukacyjne informujące o tym jak nie marnować żywności. Chcieliby oni również dowiedzieć się jak zapobiegać marnowaniu żywności.
W rozmowie z KAI ks. Zbigniew Sobolewski, sekretarz generalny Caritas Polska, zwrócił uwagę, że w naszej tradycji chrześcijańskiej głęboko zakorzeniony jest szacunek dla żywności, szczególnie dla chleba. „Trudno jest zrozumieć wyrzucanie żywności. Tym bardziej niedopuszczalną rzeczą jest wyrzucanie żywności poświęconej” – podkreślił. Ks. Sobolewski przypomniał, że dawniej poświęcone rzeczy lub pokarmy, które nie nadawały się do spożycia były palone. „Trzeba powrócić do szacunku do żywności, zwłaszcza jeżeli mamy świadomość, że w dalszym ciągu nie ustała plaga głodu i jest to – jak mówi Benedykt XVI – zjawisko hańbiące, które obciąża nasze sumienie” – stwierdził sekretarz Caritas Polska.
Najważniejszymi przyczynami marnowania żywności jest przede wszystkim brak wiedzy o sposobach zapobiegania temu zjawisku, w tym przedłużania trwałości produktów. W okresie świat wielkanocnych najbardziej popularnym produktem są jajka. Stąd na stronie www.niemarnuje.pl można znaleźć praktyczne porady jak i kiedy przygotować potrawy, a następnie w jaki sposób je przechowywać, by nie uległy zepsuciu a w konsekwencji nie zostały zmarnowane. Portal zamieszcza również „Bank Smaków”, który stanowi bazę przepisów kulinarnych. Dzięki czemu w łatwy sposób można sprawdzić w jaki sposób przygotować posiłek z aktualnie posiadanych produktów.
Federacja Polskich Banków Żywności zrzesza 27 Banków Żywności. Jej zadaniem jest przeciwdziałanie marnowaniu produktów spożywczych oraz zmniejszanie obszarów niedożywienia w Polsce, np. poprzez zbiórki żywności. Odbiorcami produktów są organizacje pozarządowe, dziecięce placówki budżetowe czy instytucje pomocy społecznej. Banki współpracują z ponad 3 tys. organizacji. Tylko w 2008 roku Banki Żywności przekazały ponad 45 tys. ton żywności.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.