Abp Życiński: w świecie potrzeba prawdy o krzyżu – symbolu solidarności
28 marca 2010 | 15:49 | mj Ⓒ Ⓟ
W świecie potrzebna jest prawda o krzyżu, który jest symbolem solidarności – przypomniał abp Józef Życiński młodym zgromadzonym w Niedzielę Palmową 28 marca w archikatedrze lubelskiej. Msza św. pod przewodnictwem metropolity zakończyła obchody XXV Światowego Dnia Młodzieży.
Do katedry młodzież dotarła idąc w Papieskim Marszu za Życiem. Transparenty, wyrażające poparcie dla życia, przygotowały parafie, grupy i wspólnoty z Lublina i Lubelszczyzny.
Marsz wyruszył z dziedzińca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie abp Józef Życiński i bp Józef Wróbel poświęcili palmy.
– Niech nasza wierna pamięć wyrazi się dziś w świadectwie tych wartości, które głosił Jan Paweł II. Trzeba nam się modlić o zachowanie tego duchowego przesłania, które on zostawił – mówił abp Życiński.
Podkreślił, że w przesłanie to nakłada na chrześcijan zobowiązania. – Obchodząc Dzień Świętości Życia w tym roku święciłem centrum naprotechnologii, które zaczyna swoją działalność. Cieszyłem się, że to pierwszy w polskich warunkach ośrodek, który zgodnie z katolickim sumieniem będzie rozwiązywał życiowe dramaty bezpłodnych małżeństw – powiedział hierarcha.
– Kościół nie zostawia nikogo w ślepych zaułkach, nie jest prawdą, że jedyne rozwiązanie niesie in vitro. Nasze przejście arteriami miasta oznacza, że nie idziemy przez ślepe zaułki, idziemy niosąc światu piękno tych propozycji, które wyszły od Jana Pawła II – dodał metropolita lubelski.
W marszu przez centrum miasta szli, obok hierarchów, rektor KUL ks. prof. Stanisław Wilk, rektor seminarium duchownego ks. dr Marek Słomka, niepełnosprawni z wolontariuszami, rodziny z dziećmi, harcerze. Podczas drogi przypominano przesłanie Jana Pawła II dotyczące piękna życia i rożnych jego aspektów, od młodości do czasu dojrzałego i życia wiecznego. Uczestnicy modlili się za dzieci, seniorów, ale także osoby doświadczające zagrożeń – głodu czy uwięzienia.
Podczas Mszy św. w archikatedrze abp Józef Życiński przypomniał młodym, że prawda o ludzkim życiu jest złożona i nie można go sprowadzać do pragnienia osiągnięcia sukcesu. Podkreślił, że we współczesnym rozumieniu ani Jezus, ani Maryja nie byliby ludźmi sukcesu.
– Jakże często ujmowane w kategoriach wręcz absurdalnych sukcesy bywają postrzegane jako jedyna wartość ludzkiego życia. Tymczasem waszym sukcesem jest to, że pochylacie się nad niepełnosprawnymi i oni mogą być tu z nami. Że podczas dzisiejszego marszu wyrażaliście solidarność z młodymi z tylu krajów, którzy potrzebują więzi, którzy nie mogą być zapominani. Że w waszą modlitwę potrafiliście włączyć i Koreę, i Chiny, i Białoruś. To jest świadectwo kultury i sukcesu, za który chcę wam podziękować – powiedział metropolita lubelski.
Dodał, że współczesny świat „zaskakuje nieraz absurdalnością propozycji”, dlatego tak bardzo potrzebna jest prawda o krzyżu i zmartwychwstaniu. – Po homilii pobłogosławię wolontariuszy i krzyże, które staną się symbolami ich otwarcia na innych i pomocy. To jest piękne przypomnienie nam wszystkim, że krzyż to symbol solidarności, gdzie niebo łączy się z ziemią – mówił abp Życiński. – Był czas, gdy pod polskim niebem niektórzy nie lubili słowa „solidarność” i za wszelka cenę starali się je wymazywać. Są środowiska, które dziś bardzo nie lubią symboliki krzyża i chciałyby je eliminować za wszelką cenę. Dlatego wasza obecność i troska o to, by prawda o cierpiącym Zbawcy, który łączy ludzkość z Bogiem, miała przedłużenie w życiu, jest czymś ogromnie ważnym – dodał kaznodzieja.
Młodzież, która po homilii otrzymała krzyże, to 30 nowych członków stowarzyszenia Akademia Wolontariatu, powstałego po odejściu Jana Pawła II i inspirującego się jego wezwaniem do służby bliźnim.
Metropolita lubelski prosił zebranych, by przy wysyłaniu świątecznych kartek zwracali uwagę na treść życzeń na nich umieszczonych. – Niektóre są sterylnie oczyszczone z jakiejkolwiek wzmianki o zmartwychwstaniu Chrystusa. Od was zależy, by takiej kartki nie kupować. Nie pozwólmy, by prawdę o Chrystusie zastępować folklorystycznymi skojarzeniami, które nie mają żadnej treści teologicznej – powiedział. – Jeśli pewne kartki przestaną się sprzedawać, to będzie czytelny znak dla tych producentów, którzy chcieliby usuwać prawdę o krzyżu i zmartwychwstaniu z życzeń. Od was zależy kształt kultury nie tylko podczas marszu życia, ale w atmosferze świątecznych spotkań, gdzie Chrystus czeka na wasze zaangażowanie i jesteście Mu potrzebni – dodał abp Życiński.
Obchody jubileuszowego XXV Światowego Dnia Młodzieży przygotowało Centrum Duszpasterstwa Młodzieży. Rozpoczęły się Drogą Krzyżową na Majdanku, w sobotę zaś w KUL odbyło się widowisko poświęcone przesłaniu solidarności Jana Pawła II. Spotkanie było także okazją do rozpoczęcia przygotowań do przyszłorocznego święta młodych w Madrycie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.