Istebna: wielkanocne palmy z „kocianek” zapewniają urodzaj
28 marca 2010 | 15:44 | rk Ⓒ Ⓟ
Funkcję palmy w Beskidzie Śląskim pełniły od dawna wiązanki bazi, zwanych na tym terenie „kociankami”. W niektórych rejonach pogranicza polsko-czesko-słowackiego nadal kultywowany jest zwyczaj kładzenia gałązki palmy pod pierwszą bruzdę podczas orki wiosennej – przypominają naukowcy.
Małgorzata Kiereś, dyrektorka Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, zwraca uwagę, że u górali z Istebnej wielkanocna palma składa się głównie z witek wierzbowych, które po poświęceniu otrzymują szczególną moc. „Nadal się tu wierzy w ich moc ochrony przed burzą, ale przede wszystkim w moc zapewnienia urodzaju” – zauważa.
Etnograf podkreśla, że święcenie palm w Niedzielę Palmową kultywuje się w katolickich społecznościach pogranicza, natomiast nie jest znany ten zwyczaj wśród zamieszkujących te ziemie ewangelików. Niegdyś poświęconą palmę z bazi wtykano nad drzwi do obory stajni. W okolicach czeskiego Frydka-Mistka poświęcone palmy łączono w krzyż i wkładano do zaoranego pola. Był także zwyczaj, że po poświęceniu palm niektórzy połykali trzy "kocianki", by zabezpieczyć się przed chorobami gardła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.