Zielona Góra: W Salonie Myśli Edyty Stein o dziedzictwie Jan Pawła II
19 marca 2010 | 19:36 | kk Ⓒ Ⓟ
„Wartości Polaków, a dziedzictwo Jana Pawła II” – to temat kolejnego spotkania w ramach Salonu Edyty Stein czyli spotkań publicystyczno-naukowych organizowanych w zielonogórskim Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. Edyty Stein.
Gościem specjalnym spotkania Salonu Edyty Stein była tym razem socjolożka dr Barbara Fedyszak-Radziejowska z Państwowej Akademii Nauk w Warszawie. Punktem wyjścia do salonowej dyskusji były badania przeprowadzone przez Centrum Myśli Jana Pawła II w 2007 roku pod kierunkiem dr Tomasza Żukowskiego „Wartości Polaków, a dziedzictwo Jana Pawła II”,
„To temat bardzo trudny dla socjologów, ponieważ socjologia ma trudność w uchwyceniu wpływu jednostki na społeczeństwo – przyznała w rozmowie z KAI dr Fedyszak-Radziejowska. – Pytaliśmy czy coś takiego jak dziedzictwo, jego nauczanie i obecność zostawiła w systemie wartości Polaków i ich podejściu do kwestii, które dla Ojca św. były bardzo ważne czyli kwestia życia poczętego, rodziny, małżeństwa i tożsamości narodowej”– wyjaśniła socjolożka.
Zdaniem dr Fedyszak-Radziejowskiej pewne elementy nauczania Jana Pawła II stały się częścią naszej tożsamości i naszego sposobu przeżywania polskości, wiary i Kościoła. „W tym sensie na to trudne pytanie o rolę jednostki w historii, możemy odpowiedzieć: wielki człowiek, głowa Kościoła, ale także myśliciel zmienił nas. Czy na trwałe? T1o trudno powiedzieć, ale miejmy nadzieję na długo – zauważa dr socjologii.
„Już dwa lata po śmierci 60 procent Polaków modliło się nie o beatyfikację Jana Pawła II, ale za jego wstawiennictwem w różnych sprawach. Najwyraźniej Jan Paweł II po śmierci stał częścią duchowego życia Polaków” – zauważa.
Jak odpowiedzieć na pytanie często stawiane przez publicystów: czy istnieje coś takiego jak „Pokolenie JPII”? Socjologowie twierdzą, że jest „federacja pokoleń” bo nie da się wyodrębnić tylko jednego pokolenia. – Często w mediach mówi się, że to młodzi. Ale to nieprawda. Ta tożsamość, to poczucie więzi, zaufanie do Ojca św. jest wyraźnie międzypokoleniowe. To nie jest tak że obejmuje wyraźnie częściej młodych niż ludzi z mojego pokolenia. Każde z nich na swój sposób przezywało i słuchało Jana Pawła II – uważa dr Fedyszak-Radziejowska.
Salon jest wspólną inicjatywą IFT i Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. To spotkania publicystyczno-naukowe, które mają charakter wykładu i dyskusji, na które zapraszani są prelegenci z całej Polski. Do tej pory gośćmi Salonu Myśli byli m.in. Szymon Holowania, Marek Zając, Tomasz Terlikowski i Marek Jurek.
Organizatorem spotkań jest Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. Edyty Stein w Zielonej Górze oraz Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.