Bełżec: obchody 68. rocznicy eksterminacji Żydów w obozie zagłady
18 marca 2010 | 11:25 | mg Ⓒ Ⓟ
W 68. rocznicę eksterminacji Żydów, na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu, została otwarta wystawa pod tytułem: „Każda ofiara ma swoje imię”. Zgromadzono na niej różne pamiątki rodzinne: fotografie i listy pisane w ostatnich dniach lub nawet godzinach przed deportacją ofiar, pochodzących z Zamojszczyzny, a także Lublina, Krakowa czy Przemyśla, ale też z wielu krajów europejskich.
Wśród przybyłych na otwarcie wystawy byli przedstawiciele władz parlamentarnych, wojewódzkich i samorządowych oraz ordynariusz zamojsko-lubaczowski bp Wacław Depo wraz z kapłanami. W spotkaniu uczestniczyła też młodzież szkolna z Bełżca i Tomaszowa Lubelskiego. Ku zaskoczeniu wielu obecnych na uroczystości osób, do Bełżca nie przyjechali przedstawiciele żadnej z gmin żydowskich. Na spotkaniu była natomiast obecna młodzież z Izraela.
Po zwiedzeniu wystawy uczestnicy przeszli pod Pomnik Martyrologii, gdzie po modlitwie Ps. 88, 11-12: "Czy dla cieniów czynisz cuda? Czy zmarli wstaną i będą Cię sławić? Czy to w grobie się opowiada o Twojej łasce, a w Szeolu o Twojej wierności?" – odmówionej przez bpa Wacława Depo, złożono kwiaty i znicze.
17 marca 1942 roku do Bełżca przybyły dwa duże transporty Żydów z gett w Lublinie i we Lwowie. Tego dnia oficjalnie rozpoczęła się Akcja "Reinhardt", która miała na celu unicestwienie setek tysięcy istnień ludzkich. Szacuje się, że na terenie obozu zginęło ok. 600 tys. Żydów, również ok. 1,5 tys. Polaków, którzy w wielu przypadkach byli represjonowani z powodu pomocy Żydom.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.