Wrocław: 36. rocznica śmierci kard. Kominka
11 marca 2010 | 13:25 | kb Ⓒ Ⓟ
„Dzisiaj, gdy nasze oczy kierujemy na jednoczącą się Europę, dostrzegamy pośmiertne zwycięstwo jego dalekowzrocznego umysłu i serca” – mówił w homilii o kard. Bolesławie Kominku ks. prał. Stanisław Pawlaczek. We Wrocławiu uroczyście obchodzono 10 marca kolejną rocznicę śmierci kardynała Kominka.
Uroczystości z okazji 36. rocznicy śmierci kard. Bolesława Kominka rozpoczęły się pod jego pomnikiem w obecności przedstawicieli władz miejskich i samorządowych. Złożono tam kwiaty i wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz przypomniał aktualność jego poglądów. „Jeśli Europa mówi o tym, że byli twórcy, byli ojcowie budowania wspólnej Europy, to sądzę, że warto powiedzieć, iż wśród twórców bardzo pięknego myślenia europejskiego, dotyczącego pojednania między narodami był ks. kard. Kominek. Równocześnie niezwykle silnie budował Polskość. To jest najpiękniejsze z możliwych rozumienie Polskości, że ma być otwarta dla nas i dla wszystkich innych” – powiedział prezydent Wrocławia
„To już trzydziesta szósta rocznica od jego śmierci. Najstarsi pamiętają go dobrze, a młodsi tylko wiedzą o tym szczególnym akcie w jego życiu jakim był list biskupów polskich do biskupów niemieckich” – przypomniał natomiast abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski
W homilii ks. prałat Stanisław Pawlaczek wspominał kardynała Kominka, jego codzienne posługiwanie na stolicy biskupiej, jego odwagę i zaangażowanie w rozwój dopiero co zawiązującej się po wojnie diecezji. Mówił o coraz to nowych faktach historycznych, które dopiero teraz ujrzały światło dzienne, o naciskach i nieustannej inwigilacji, która nasiliła się po ogłoszeniu słynnego Listu Biskupów Polskich do Biskupów Niemieckich.
„Dzisiaj, gdy nasze oczy kierujemy na jednoczącą się Europę, dostrzegamy pośmiertne zwycięstwo jego dalekowzrocznego umysłu i serca. Zwycięstwo nad tymi, którzy z nim walczyli” – dodał ks. Pawlaczek.
Kardynał Bolesław Kominek, arcybiskup metropolita wrocławski urodził się 23 grudnia 1903 r. w Radlinie II (obecnie dzielnica Wodzisławia Śląskiego) jako syn Franciszka i Katarzyny z domu Kozielskiej. W 1923 r. ukończył Państwowe Gimnazjum w Rybniku, jako jeden z dwóch pierwszych polskich maturzystów, a następnie rozpoczął studia teologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Święcenia kapłańskie przyjął w 1927 r. z rąk biskupa Arkadiusza Lisieckiego. 15 sierpnia 1945 r. został mianowany administratorem apostolskim w Opolu. Pełnił tę funkcję do 26 stycznia 1951 r., kiedy wraz z pozostałymi pięcioma administratorami apostolskimi został zmuszony do opuszczenia urzędu. W 1956 r. został biskupem administratorem we Wrocławiu, a w 1962 r. otrzymał godność arcybiskupa. Brał udział w obradach Soboru Watykańskiego II. Był członkiem soborowej Komisji do Spraw Apostolstwa Świeckich i Komisji do spraw Prasy i Widowisk. Został także powołany na członka papieskiej komisji „Iustitia et Pax” oraz na członka Sekretariatu do Spraw Niewierzących. W 1965 r. był głównym inicjatorem i autorem „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim”. 5 marca 1973 r. papież Paweł VI kreował go kardynałem. Zmarł 10 marca 1974 r., został pochowany w katedrze wrocławskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.