Biskupi: w ustawie o przemocy nie można kwestionować roli rodzin w wychowaniu dzieci
09 marca 2010 | 16:17 | lk / maz Ⓒ Ⓟ
Komentarz do nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, stanowisko wobec sytuacji mediów publicznych, dyskusja nad statutem Rodziny Radia Maryja i dokumentem o pojednaniu polsko-rosyjskim – to główne tematy, które znalazły się w dzisiejszym komunikacie z 351. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski (KEP).
W komunikacie końcowym z 351. zebrania plenarnego KEP znalazł się komentarz biskupów dotyczący przygotowywanej w Sejmie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik stwierdził, że każda ustawa mająca na celu rozwiązanie konkretnych problemu przejawiającego się jako nadużycie jest dobra. – Nie ma wątpliwości, że każda przemoc jest czymś bardzo negatywnym i nie można wobec niej przechodzić obojętnie. Każda przemoc wobec bezbronnego dziecka, także nienarodzonego, które może być poddane jakimś naciskom to rzecz niegodziwa – powiedział. Dodał, że koniecznie trzeba mobilizować wysiłki, by takie zachowania wyeliminować.
Zdaniem abp. Michalika, trzeba jednocześnie bardzo uważać, by nie naruszyć struktur pozytywnych, podstawowych. Stwierdził, że głos biskupów był potrzebny, by powiedzieć, że przemoc jest czymś złym; że wszyscy jesteśmy zobowiązani do tego, by nie nadużywać sił fizycznych, psychicznych czy uczuciowych do wywierania przemocy na drugim człowieku.
Z drugiej strony, zdaniem abp. Michalika nie można też przekreślać i relatywizować prawa rodziców do wychowywania swoich dzieci. – Nie można rozpoczynać legislacji od stwierdzenia, że największa ilość przypadków przemocy dzieje się w rodzinach. Trzeba dodać, w jakich? Jeśli są to rodziny patologiczne, jeśli są konkretne przypadki nadużycia ze strony ojca czy matki to trzeba reagować, natomiast nie można wychodzić z założenia, że rodzina jest czymś niewłaściwym dla wychowania dziecka – zaznaczył hierarcha.
CZYTAJ Komunikat z 351. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski »
– Boimy się, że ten porządek natury jest dzisiaj naruszany przez kwestionowanie rodziny jako wspólnoty odpowiedzialnej za przekazanie życia, która się składa z ojca i matki – powiedział abp Michalik. Dodał, że nie rozwiąże się wszystkiego zarządzeniami, trzeba uwrażliwiać i podkreślać rolę dobrej, wzorcowej rodziny.
Metropolita przemyski stwierdził też, że możliwość odbierania dzieci rodzicom przez decyzję jednoosobową brzmi okropnie. – Danie takiej władzy człowiekowi, który może się okazać nieodpowiedzialny będzie wprowadzeniem większego zamieszania niż uzdrowieniem – powiedział abp Michalik. Dodał, że wszelkie postanowienia legislacyjne w tym obszarze powinny uszanować autonomię rodziny oraz pomagać, a nie wkraczać, by burzyć.
Abp Michalik poinformował też o dyskusji biskupów nad projektem statutu Rodziny Radia Maryja, który – jak powiedział – został wniesiony pod obrady obecnego zebrania plenarnego w ostatniej chwili. Jak przyznał trudno obecnie stwierdzić, kiedy ostatecznie biskupi zatwierdzą dokument i czy Rodzina będzie miała w każdej diecezji swojego asystenta kościelnego. Dodał, że być może pracować będą nad nim m.in. członkowie Rady Prawnej Episkopatu Polski. – Rodzina Radia Maryja jest na drodze do uznania jako rzeczywistość eklezjalna – powiedział abp Michalik.
Abp Sławoj Leszek Głódź, przewodniczący Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu poinformował o stanowisku biskupów wobec sytuacji mediów publicznych. W komunikacie podkreślono, że media publiczne są dobrem wspólnym, narodowym, nośnikiem dziedzictwa kulturowego, w tym patriotycznego, ważne dla Polaków w kraju i zagranicą”. Przypomniał, że biskupi oczekują, iż znowelizowanie w 2008 r. porozumienie między mediami publicznym i Episkopatem Polski o audycjach i transmisjach z uroczystości religijnych będzie nadal realizowane.
Sekretarz generalny KEP bp Stanisław Budzik poinformował o zapoznaniu biskupów ze stanem rozmów Episkopatu Polski z przedstawicielami Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w sprawie pojednania polsko-rosyjskiego. Biskupi przyjęli z uznaniem poszukiwanie nowych form zbliżenia między obydwoma Kościołami. Z nadzieją przyjęto przede wszystkim informację o powołaniu zespołu, który ma podjąć kwestie istotne dla wzajemnego dialogu w obliczu przemian kulturowych współczesnej Europy.
Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki poinformował o zatwierdzeniu przez biskupów Niedzieli Biblijnej i następującego po niej Tygodnia Biblijnego.
Niedziela Biblijna będzie obchodzona zawsze w trzecią niedzielę wielkanocną, która w tym roku przypada 18 kwietnia. Inicjatywa, do tej pory realizowana samodzielnie przez kilka diecezji, ma mieć wymiar ogólnokrajowy i promować większe zainteresowanie Polaków czytaniem Pisma Świętego. Episkopat zatwierdził też materiały katechetyczne dla duszpasterzy i moderatorów biblijnych, opracowane przez ks. prof. Henryka Witczyka z KUL. Biskupi liczą też na pomoc mediów w promowaniu Niedzieli Biblijnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.