Warszawa: Episkopat dziękuje za kanonizację abp. Szczęsnego Felińskiego (krótka)
08 marca 2010 | 18:35 | lk Ⓒ Ⓟ
Otrzymaliśmy patrona i orędownika na nasze czasy – powiedział dziś abp Kazimierz Nycz podczas dziękczynnej Mszy św. za ubiegłoroczną kanonizację św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. W liturgii sprawowanej w stołecznej katedrze pw. św. Jana Chrzciciela uczestniczą biskupi biorący udział w 351. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.
Uroczystej Mszy św. przewodniczy metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.
Nawiązując do ubiegłorocznej kanonizacji zmarłego w końcu XIX wieku metropolity Warszawy, abp Nycz powiedział, iż było to wydarzenie istotne nie tylko dla stolicy ale i całej Polski. "Otrzymaliśmy nowego świętego patrona i orędownika na nasze czasy" – podkreślił.
Abp Nycz powiedział, że jego poprzednik kierował archidiecezją warszawską w okresie bardzo trudnym dla stolicy i Polski. Dodał, że abp Szczęsny Feliński pozostaje nauczycielem zatroskanym o wiarę i Kościół, stojącym zawsze przy człowieku.
Abp Zygmunt Szczęsny Feliński urodził się w 1822 r. na Wołyniu. Studiował matematykę na Uniwersytecie w Moskwie, na Sorbonie i w College de France w Paryżu. Brał udział w powstaniu w Poznaniu w 1848 r. Trzy lata później wstąpił do seminarium duchownego w Żytomierzu, święcenia kapłańskie przyjął w 1855 r. W tym samym roku otworzył schronisko dla sierot i bezdomnych w Petersburgu. W 1857 r. założył Zgromadzenie Sióstr Rodziny Maryi, któremu powierzył opiekę nad ubogimi.
W 1862 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą warszawskim. Rok później był przeciwny wybuchowi nieprzygotowanego jego zdaniem powstania styczniowego, jednak po rozpoczęciu walk stanął przeciwko caratowi w obronie praw Polaków. Uwięziony przez cara, został zesłany do Jarosławia nad Wołgą, gdzie przebywał przez 20 lat. Po uwolnieniu w 1883 r. nie miał prawa powrotu do Warszawy. Zmarł w Krakowie 17 września 1895 r. W 1920 r. jego zwłoki przewieziono do Warszawy i złożono w dolnym kościele św. Krzyża, a rok później do podziemi katedry warszawskiej.
Abp Feliński został beatyfikowany przez Jana Pawła II na krakowskich Błoniach w 18 sierpnia 2002. Kanonizacji dokonał Benedykt XVI 11 października 2009 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.