Rzecznik Episkopatu: biskupi będą rozmawiać m. in. o statucie Rodziny Radia Maryja
08 marca 2010 | 12:09 | im / kw Ⓒ Ⓟ
Statut Rodziny Radia Maryja, dialog Kościoła katolickiego z prawosławnym, głos w sprawie mediów publicznych, dokument społeczny Episkopatu – to tematy, jakimi zajmować się będą biskupi podczas 351. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
O szczegółach dwudniowego spotkania poinformował dziennikarzy rzecznik Episkopatu, ks. dr Józef Kloch.
Jednym z głównym tematów będzie dialog z Kościołem prawosławnym oraz głos biskupów w sprawie mediów publicznych. Ks. Kloch zwrócił uwagę, że płacenie abonamentu radiowo-telewizyjnego nadal obowiązuje a bez abonamentu media publiczne – telewizja i radio, nie będą mogły funkcjonować Zaznaczył, że media publiczne są dobrem kultury narodowej i dlatego biskupi wystosują wspólny apel w tej sprawie.
Biskupi zajmą się też projektem dokumentu społecznego Episkopatu. Ks. Kloch powiedział, ze zawiera on treści odnoszące się do ubożenia naszego społeczeństwa, zwłaszcza porusza problemy rodzin. Zaznaczył, że pomysł na ten dokument powstał przed pracami rządowymi nad nowelizacją ustawy o przemocy w rodzinie i nie sądzi, by te dokumenty miały na siebie wpływ.
Rozmowy dotyczyć mają też planowanej na 1 maja Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kapłanów na Jasną Górę. Biskupi omówią list do kapłanów na Wielki Czwartek. Nowy delegat KEP ds duszpasterstwa Polonii bp Wojciech Polak zapoczątkuje prace nad wytycznymi dla tego duszpasterstwa. Biskupi omówią tez sprawę Niedzieli Biblijnej, która ma być rekomendowana dla wszystkich diecezji w Polsce. Abp Nycz zreferuje kwestie związane z beatyfikacją ks. Jerzego Popiełuszki oraz Dniem Dziękczynienia – oba wydarzenia będą miały miejsce 6 czerwca. Episkopat wyda list z okazji beatyfikacji.
Ks. Kloch poinformował również, że biskupi wysłuchają sprawozdania z obecnej sytuacji w Ruchu Rodzin Nazaretańskich. Rok temu abp Nycz powołał Komisję Teologiczną, która zbadała nieprawidłowości jakie miały miejsce w tym Ruchu w archidiecezji warszawskiej i Komisja ta opracowała szereg wskazówek dla tego Ruchu.
Biskupi wysłuchają też sprawozdania z postępów w procesie beatyfikacyjnym męczenników Wschodu z lat 1917-1989.
Pytany o statuty dla Rodziny Radia Maryja, ks. Kloch zaznaczył, że jest to ruch „oddolny, spontaniczny”, więc do tej pory nie miał statutu, czyli określonych zasad działania. – Trudno, by w Kościele działało pewne „ciało”, jakim jest Rodzina Radia Maryja bez określonych zasad – podkreślił. Stąd prace prowadzone od „szeregu lat” nad opracowaniem statutu. Biskupi przyjrzą się projektowi tych statutów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.