Częstochowa: promocja książki o bł. Franciszce Siedliskiej
04 marca 2010 | 09:23 | ks. mf Ⓒ Ⓟ
„Obcując ze świętymi – Franciszka Siedliska” – to tytuł książki poświęconej życiu i dziełu bł. Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza (Franciszki Siedliskiej) – założycielki Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Autorką biografii, która po raz pierwszy ukazała się w 1988 r., jest zmarła w 1997 r. prof. Zofia Martusewicz, nauczycielka języka polskiego w częstochowskich liceach.
Promocja książki odbyła się wieczorem 3 marca w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”. W promocji obok redaktorów książki wzięły udział siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu oraz wychowankowie prof. Zofii Martusewicz. – W zamyśle wychowanków pani profesor było to, aby powstała trwała pamiątka po tak niezwykłej osobie jaką była prof. Zofia Martusewicz – mówił Jan Szyma, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół „Gaude Mater”.
Biografię założycielki sióstr nazaretanek, w zupełnie nowym opracowaniu, wydało Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater w Częstochowie z racji 20. rocznicy beatyfikacji Matki Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza i 12. rocznicy śmierci prof. Zofii Martusewicz. Książka ukazała się pod redakcją Leszka Cichobłazińskiego. Redaktorem prowadzącym była Anna Cichobłazińska, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, przy współpracy Jana Szymy, prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół „Gaude Mater”.
Drugie wydanie książki rozszerzone zostało o fragmenty homilii Jana Pawła II z uroczystości beatyfikacyjnej Franciszki Siedliskiej na Placu św. Piotra w Rzymie i przemówienia w czasie audiencji pobeatyfikacyjnej w Auli Pawła VI.
Książkę ilustruje ikonografia dotycząca dzieciństwa i lat młodości Franciszki Siedliskiej, jej podróży oraz miejsc i osób, które miały wpływ na kształtowanie jej powołania i narodzin zgromadzenia nazaretańskiego. Istotną część książki stanowi historia męczeńskiej śmierci jedenastu sióstr nazaretanek męczennic z Nowogródka.
Książka w nowym wydaniu zawiera również artykuły prezentujące misję i charyzmat Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu oraz adresy domów i instytucji prowadzonych przez siostry nazaretanki na całym świecie.
Do publikacji został dołączony rozdział ze wspomnieniami wychowanków o autorce książki prof. Zofii Martusewicz, m. in. bp Antoniego Długosza, Tadeusza Szymy, Tadeusza Wrony, b. prezydenta Częstochowy oraz Leszka Cichobłazińskiego. Do książki dołączona jest także płyta CD.
Bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza (Franciszka Siedliska) urodziła się 12 listopada 1842 r. w Roszkowej Woli. 1 października 1873 r. papież Pius IX na jej prośbę udzielił błogosławieństwa nowemu dziełu zgromadzenia sióstr nazaretanek. W 1875 r. w Rzymie zostało założone Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Franciszka Siedliska zmarła w Rzymie 21 listopada 1902 r. Jej beatyfikacji dokonał Jan Paweł II w Rzymie 23 kwietnia 1989 r.
Zofia Martusewicz (1912-1997). Polonistka i wychowawczyni pokoleń częstochowian. Jako nauczycielka
języka polskiego pracowała w Prywatnym Liceum i Gimnazjum "Nauka i Praca", Gimnazjum Sióstr Nazaretanek oraz w liceach ogólnokształcących im. Słowackiego, Mickiewicza, Traugutta i Sienkiewicza. W czasie II wojny światowej włączyła się w tajne nauczanie w szkołach sióstr nazaretanek (jako siostra Arnolda).
Po ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce w 1981 r. prof. Zofia Martusewicz czynnie zaangażowała się w pomoc młodym rodzinom z dziećmi, które dzięki jej pośrednictwu uzyskiwały wsparcie od rodzin we Francji i Szwajcarii. Dzięki staraniom jej wychowanków jedną z ulic Częstochowy nazwano jej imieniem. Również od 2000 r. Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater w Częstochowie organizuje konkurs literacki im. prof. Zofii Martusewicz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.