Bydgoszcz: konkurs wiedzy „Papież Słowianin”
02 marca 2010 | 16:58 | jm Ⓒ Ⓟ
Kiedy Karol Wojtyła zaczął wykładać na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim? Jakie wezwanie nosiła druga parafia pracy księdza Wojtyły? Jakiemu dniu tygodnia poświęcił Jan Paweł II List apostolski „Dies Domini” – to tylko trzy z kilkudziesięciu pytań testowych, jakie musieli rozwiązać uczestnicy ogólnopolskiego konkursu wiedzy „Papież Słowianin”. W bydgoskim Zespole Szkół Katolickich – Pomniku Jana Pawła II odbył się dzisiaj etap wojewódzki.
W pierwszym etapie szkolnym uczniowie musieli napisać pracę na jeden z trzech tematów. Propozycje obejmowały zagadnienia rodziny, narodu i ojczyzny. Zakres wiedzy, jaką należało zaprezentować, zamykał się w określonej literaturze, która była oceniana przez uczestników jako trudna i wymagająca.
Według starszego wizytatora Violetty Tyborowskiej z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy poznawanie osoby Karola Wojtyły, a potem Jana Pawła II nie jest trudne – pod warunkiem, że uczeń ma dobrego przewodnika. „Jeżeli taki mistrz na lekcji religii potrafi dziecku pokazać to, co jest najważniejsze, odwołać się do tego, o czym mówił Jan Paweł II, do dekalogu, to nie stanowi to problemu” – powiedziała.
Malwina Kruś z Gimnazjum nr 23 w Bydgoszczy w etapie szkolnym napisała pracę na temat rodziny. Dzisiaj wzięła udział w etapie wojewódzkim. „To, że tu jestem, jest już dla mnie dużą nagrodą. Jana Pawła II tak naprawdę można poznać poprzez różnorakie filmy, encykliki, wiersze czy adhortacje. Należy dużo czytać. To właśnie tam jest ta głębia” – podkreśliła.
Finał ogólnopolski odbędzie się 18 maja, zaś ostateczne wyniki zostaną ogłoszone 21 maja. Zanim to nastąpi każdy z uczestników będzie musiał rozwiązać test składający się z 60 pytań otwartych i zamkniętych z zakresu wszystkich obszarów tematycznych konkursu.
W dzisiejszym etapie wojewódzkim do Bydgoszczy uczestniczyło dziesięć osób z całego kujawsko-pomorskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.