Poznaniak zamalował antysemicki napis w sąsiedztwie dawnej synagogi
02 marca 2010 | 14:13 | zas / mk Ⓒ Ⓟ
Poznaniak Zbigniew Pakuła zamalował w swoim mieście antysemicki napis, który wandale umieścili na ogrodzeniu w sąsiedztwie dawnej synagogi żydowskiej, zamienionej w czasie wojny przez hitlerowców na czynną do dziś pływalnię.
Napis: „Nie zażydzicie nam Polski” był „odpowiedzią” na umieszczone wcześniej w pobliżu synagogi słowa: „Tęsknię za tobą, Żydzie”. Były one częścią projektu społeczno-artystycznego, który pod koniec stycznia rozpoczął warszawski artysta, Rafał Betlejewski.
W wielu miastach, w miejscach związanych z Żydami i ich kulturą, zaczęto malować spontanicznie hasło: „Tęsknię za tobą, Żydzie”. Takie samo ktoś wypisał w sąsiedztwie poznańskiej synagogi. Kilka dni później hasło zamalowano, a pod spodem umieszczono wspomniany kontrnapis.
O istniejącym ponad tydzień antysemickim haśle informowały poznańskie media, a na forach interenetowych poznaniacy nie kryli oburzenia z powodu ekscesu. W poniedziałek Pakuła z własnej inicjatywy zamalował czarną farbą słowa: „Nie zażydzicie nam Polski”.
„To były ohydny napis, którego trzeba się było pozbyć. Nie mam nic więcej do dodania – powiedział KAI Pakuła, który jest redaktorem naczelnym pisma „Miasteczko Poznań”, poświęconego żydowskim mieszkańcom miasta i Wielkopolski.
W ramach akcji „Tęsknię za tobą, Żydzie” 21 lutego Betlejewski zrobił w byłej synagodze wspólne zdjęcie ponad stu poznaniakom w różnym wieku, którzy w ten sposób pragnęli zamanifestować uznanie dla wkładu Żydów w historię swego miasta i jego kultury.
Dawna synagoga jest głównym symbolem obecności Żydów w stolicy Wielkopolski. Przypomina o tym umieszczona na niej tablica z gwiazdą Dawida i napisem w językach polskim i angielskim: „Ten budynek wzniesiony w 1907 roku był synagogą i służył jako dom modlitwy do 1939 roku”.
Przedstawiciele Żydowskiej Gminy Wyznaniowej co roku 9 listopada zapalają w tym miejscu znicze, by upamiętnić w ten sposób ofiary Nocy Kryształowej – jak nazwano przeprowadzony w Trzeciej Rzeszy w nocy z 9 na 10 listopda 1938 roku pogrom Żydów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.