Kościół w Simoradzu dawną komandorią templariuszy?
02 marca 2010 | 14:03 | rk / kw Ⓒ Ⓟ
Jedne z najpiękniejszych tzw. zacheuszków, to znaczy pamiątek po konsekracji świątyni można zobaczyć w kościele św. Jakuba w Simoradzu na Śląsku Cieszyńskim. Zdaniem parafian, kościół, słynący z pięknych gotyckich fresków i zabytkowych tablic kamiennych, mógł być niegdyś komandorią templariuszy.
Ks. Stanisław Pindel zwraca uwagę, że zacheuszki simoradzkie mają wpisany w okrąg charakterystyczny krzyż templariuszy.
„Pierwotnie krzyż był czerwony, otoczony aureolą zielonych fal, mających symbolizować czas. Istnieje legenda mówiąca o tym, że nasz kościół był komandorią templariuszy lub jednego templariusza, który miał się opiekować tą świątynią” – zauważa kapłan.
Zdaniem duchownego, tego typu spekulacje mają racjonalne podstawy, gdyż na całym Śląsku było w średniowieczu około 50 podobnych komandorii. Zauważa także, że związki Śląska Cieszyńskiego z Ziemią Świętą oraz sanktuarium Santiago di Compostela są bardzo liczne.
„W latach 50. ubiegłego wieku podczas prac archeologicznych na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie znaleziono muszlę atlantycką ze średniowiecza oraz pieczęć patriarchy Jerozolimy, który był templariuszem. Ta bizantyjska pieczęć pochodzi przełomu XII i XIII wieku. A więc kontakty były i mogli w nich pośredniczyć templariusze” – dodaje.
Parafia w Simoradzu jest jedną z najstarszych, obok Dębowca i fary cieszyńskiej, na Śląsku Cieszyńskim. Pierwsza zachowana wzmianka o niej pochodzi z 1286 r. W dokumencie wymieniony został proboszcz simoradzki, ks. Tilo, który odczytał w kościele raciborskim karę ekskomuniki na księcia Henryka wrocławskiego. Potwierdzenie wiadomości o istnieniu parafii znalazło się także w księdze fundacyjnej biskupstwa wrocławskiego z 1305 r.
Niedawno w świątyni odkryto i odrestaurowano gotyckie i renesansowe polichromie na ścianach prezbiterium. Dzięki staraniom obecnego proboszcza, odrestaurowano trzy zabytkowe płyty epitafijne i umieszczono je na ścianie prezbiterium. Na płytach tych umieszczony jest tekst w języku staromorawskim.
Kościół w Simoradzu z okazji roku św. Jakuba został ogłoszony kościołem jubileuszowym. W świątyni tej 25. dnia każdego miesiąca organizowane są specjalne nabożeństwa ku czci św. Jakuba, a centralne uroczystości odbędą się 1 sierpnia br.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.