Korytowo nagrodzone tytułem Parafii Cyfrowego Kontynentu
02 marca 2010 | 10:21 | kp/Opoka Ⓒ Ⓟ
W Tarnowie została wręczona nagroda w wysokości 15 tys. zł dla parafii najlepiej wykorzystującej nowoczesne technologie.
W konkursie „Cyfrowy kontynent”, zorganizowanym przez Polkomtel SA, operatora sieci komórkowej Plus, Fundację „Opoka” i magazyn „Computerworld”, nagrodzona została Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława Kostki w Korytowie.Zdaniem komisji, parafia ta najlepiej stosuje i wykorzystuje nowoczesne techniki informacyjne w swojej działalności na rzecz lokalnej społeczności.
Konkurs „Cyfrowy kontynent” ma zachęcać proboszczów do wykorzystywania w pracy ewangelizacyjnej i w administrowaniu parafii teleinformatyki, a także do udostępniania nowoczesnych technik w lokalnych wspólnotach. Ankiety konkursowe, przesyłane drogą mailową i za pośrednictwem witryny internetowej, zbierano w listopadzie i grudniu 2009 r.
Do ścisłego finału I edycji konkursu zakwalifikowały się trzy parafie: Wniebowzięcia NMP w Radlinie-Biertułtowach (woj. śląskie), św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Szczecinkach (woj. warmińsko-mazurskie) i św. Stanisława Kostki w Korytowie (woj. zachodniopomorskie).
Wybór zwycięzców nie był łatwy. Polscy proboszczowie bardzo chętnie sięgają po nowoczesne techniki, chcą i umieją z nich korzystać. Sieć Plus stara się wspierać inicjatywy mające na celu budowanie społeczeństwa informacyjnego, przeciwdziałając wykluczeniu cyfrowemu, zaś ufundowanie tej nagrody było dla Polkomtela naturalną konsekwencją współpracy z Fundacją Opoka – mówi Adam Suchenek, rzecznik prasowy sieci Plus.
Komisja konkursowa, w której zasiadali m.in. ks. dr Józef Kloch, Maciej Górnicki, prezes Fundacji Opoka, Andrzej Gontarz, redaktor naczelny tygodnika „Computerworld”, i Dariusz Matuszak, Dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polkomtel S.A., w uzasadnieniu werdyktu stwierdziła, że parafia z Korytowa, działając w trudnych warunkach lokalnych, znakomicie stymuluje rozwój społeczeństwa informacyjnego poprzez integrację wspólnoty i popularyzację technik informacyjnych i komunikacyjnych. Stają się one nie tylko narzędziem do zarządzania parafią, ale też wspierają ewangelizację.
Zdaniem Krzysztofa Piądłowskiego z portalu opoka.org.pl, działalność parafialnego Ośrodka Wspierania Rodziny „Caritas” w Korytowie świadczy o tym, że „parafie mogą i potrafią przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu, w tym wykluczeniu cyfrowemu, chociażby ucząc, jak należy rozumnie korzystać z dobrodziejstw Sieci”. – I nie zawsze chodzi o to, by tworzyć piękne i funkcjonalne strony internetowe parafii, ale także o umiejętne wykorzystanie możliwości współczesnej kultury Web 2.0 w codziennym życiu i misji ewangelizacyjnej – dodaje.
Wyróżnienie otrzymała także parafia w Radlinie-Biertułtowach, która posiada nowoczesną stronę www z możliwością oglądania on-line transmisji z Mszy św. w kościele. Jak podkreśla proboszcz ks. Zenon Działach, udogodnienie to wprowadzono z myślą głównie o osobach starszych i chorych, które nie mogą uczestniczyć w nabożeństwach. Istnieje również radio parafialne. Nowoczesna strona internetowa to także atut parafii w Szczecinkach. Proboszcz ks. Dariusz Smoleński stara się uczyć swoich parafian korzystania z Internetu.
Organizatorzy konkursu zapraszają wszystkie parafie do udziału w II edycji konkursu. Nagrodę główną ponownie ufunduje Polkomtel SA, operator sieci Plus.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.