Święty Krzyż: powstanie 40 miejsc noclegowych i zaplecze hotelowe
28 lutego 2010 | 17:21 | apis Ⓒ Ⓟ
W świętokrzyskim klasztorze powstanie 40 miejsc noclegowych dla pielgrzymów i niezbędne zaplecze hotelowe. Możliwe to będzie po modernizacji i przebudowie blisko 800 m kw. klasztornych powierzchni. Koszt całej inwestycji wynosi 3,1 mln zł.
Pokoje gościnne z łazienkami usytuowane będą w klasztorze na pierwszym i drugim piętrze, oraz na poddaszu. Oblaci zaplanowali również remont dachu, odnowienie elewacji i wymianę wszystkich okien, odrestaurowanie klatki schodowej i zamontowanie windy dla osób niepełnosprawnych oraz remont pralni. Prace remontowe mają ruszyć jeszcze jesienią tego roku.
– Cieszymy się, że dzięki unijnemu wsparciu uda się poprawić warunki bytowe świętokrzyskiej wspólnoty oraz przygotować miejsca dla pielgrzymów, którzy tak licznie przybywają do naszego sanktuarium. Będą oni mogli dzięki planowanym inwestycjom dłużej zatrzymać się w naszym klasztorze – poinformował KAI o. Dariusz Malajka OMI, odpowiedzialny za kontakty z mediami.
Misjonarzom oblatom przyznano w ubiegłym tygodniu 1 mln 860 tys. zł na gruntowny remont północnego skrzydła klasztoru w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa świętokrzyskiego.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się ono niemal na samym szczycie, zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem – 595 m n.p.m., położone jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza.
Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Od X w. do kasaty opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. W średniowieczu i później Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.