Ks. prof. Starowieyski: nie powtarzajmy czarnych legend o kapłanach
28 lutego 2010 | 15:56 | zas Ⓒ Ⓟ
Z apelem, by nie powtarzać „czarnych legend” o kapłanach – które ukazują duchownych jedynie w złym świetle – zwrócił się do polskich katolików ks. prof. Marek Starowieyski podczas rekolekcji w poznańskim kościele Wszystkich Świętych.
„Mam poważną obawę: jeżeli my, księża, na ogół rozumiemy życie człowieka świeckiego, o tyle my, jako kapłani, pozostajemy człowiekiem nieznanym, do którego przytaczają się różne mitologie, szczególnie zaś chętnie czarne legendy” – ubolewał duchowny.
Znawca starożytnego chrześcijaństwa zaznaczył, że w swoim życiu przeżywa już „trzecią czarną legendę”, gdyż – jak tłumaczył – „przeżyłem czarną legendę hitlerowską, potem komunistyczną, a teraz przeżywam czarną legendę kapłańską w naszym nowym świecie”.
„Byłoby nieprawdziwą rzeczą, gdyby mówić o wszystkich księżach jako świętych i nie chcę robić apoteozy księdza. Byłoby jednak źle mówić to, co jest dziś dość powszechne” – napominał ks. Starowieyski, zwracając zwłaszcza uwagę na negatywny obraz kapłana ukazywany w mediach.
„Tak niesłychanie potrzebne jest to, żebyśmy się wzajemnie rozumieli. Kościół to nie jest laikat, Kościół to nie są księża, Kościół to nie są biskupi. Kościół to jesteśmy my” – nauczał ks. Starowieyski.
„Starajmy się wzajemnie wspomagać i starajmy się zrozumieć: jaka jest rola człowieka świeckiego, jaka jest rola kapłana? Tylko we wzajemnym zrozumieniu i wzajemnym współdziałaniu możemy budować to, co nam Chrystus zostawił, czyli swoje mistyczne ciało, którym jest Kościół” – zaapelował na koniec rekolekcjonista.
Ks. prof. Starowieyski wygłosił dziś drugą z konferencji w ramach zaplanowanego na wszystkie niedziele Wielkiego Postu rekolekcji „Społeczeństwo Myślące”, jakie parafia Wszystkich Świętych organizuje wspólnie z Duszpasterstwem Środowisk Twórczych archidiecezji poznańskiej.
Rozpoczął je w minioną niedzielę marianin ks. prof. Andrzej Szostek rozważaniem o dialogu w rozumieniu Jana Pawła II. Za tydzień jezuita ks. prof. Adam Żak omówi sytuację społeczeństw i Kościołów w Europie postkomunistycznej. Następne rozważanie o filozofii i chrześcijaństwie wygłosi rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, ks. prof. Waldemar Irek.
Rekolekcje zakończy 21 marca wystąpienie jedynej w tym gronie osoby świeckiej – prof. Bogdana Walczaka z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, który będzie mówił na temat: „Jan Paweł II a kultura Polaków”.
Rekolekcje „Społeczeństwo Myślące” odbywają się piąty rok. Znani polscy duchowni głoszą je w każdą niedzielę Wielkiego Postu. Dwa lata temu rozważanie wygłosił także były przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, niemiecki biskup Josef Homeyer.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.