Warszawa: krajowy duszpasterz krwiodawców odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi
27 lutego 2010 | 17:43 | kos Ⓒ Ⓟ
Ks. płk Zenon Surma, krajowy duszpasterz honorowych dawców krwi i proboszcz parafii wojskowej w Zegrzu za propagowanie idei honorowego krwiodawstwa oraz oddanie ponad 40 litrów krwi został uhonorowany 26 lutego Złotym Krzyżem Zasługi przyznanym przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Odznaczenie wręczyli wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek i Elżbieta Wierzchowska, wiceprezes Mazowieckiego Zarządu Okręgowego PCK podczas tradycyjnego spotkania władz samorządowych z władzami PCK, które odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.
Krajowy duszpasterz otrzymał także, z rąk Jerzego Czubaka, prezesa Mazowieckiego Zarządu Okręgowego PCK i Leszka Mizielińskiego, członka Zarządu Głównego PCK Odznakę Honorową PCK I stopnia – najwyższe czerwonokrzyskie odznaczenie.
Ks. płk Surma podkreślił w rozmowie z KAI, że wyróżnienia są dla niego niezwykle zobowiązujące – mobilizują go do dalszej posługi wśród honorowych krwiodawców i ich rodzin. – Te odznaczenia są docenieniem ogromnej roli wspólnoty Kościoła, księży biskupów, którzy wielokrotnie w swoim nauczaniu zachęcają do honorowego oddawania krwi i diecezjalnych duszpasterzy honorowych dawców krwi – stwierdził. Przypomniał, że propagowanie idei honorowego oddawania krwi oraz zachęta do tworzenia parafialnych, zakonnych i seminaryjnych klubów krwiodawców została zawarta w programie duszpasterskim Kościoła w Polsce.
Organizatorem spotkania w urzędzie Wojewódzkim był mazowiecki Zarząd Okręgowy PCK w Warszawie.
Ks. płk Surma jest krajowym duszpasterzem honorowych dawców krwi od 1997 r. Od 14 lat jest organizatorem krajowych pielgrzymek honorowych dawców krwi na Jasną Górę. Oddaje honorowo krew od 1978 r. W Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu k. Warszawy, gdzie jest kapelanem, organizuje prelekcje na temat honorowego krwiodawstwa. Wraz z żołnierzami uczestniczy w akcjach honorowego krwiodawstwa.
Krajowe Duszpasterstwo Honorowych Dawców Krwi obejmuje swym zasięgiem wszystkich honorowych dawców krwi – członków PCK, innych stowarzyszeń krwiodawców i dawców niezrzeszonych. Duszpasterstwo jest współorganizatorem cyklicznych spotkań i pielgrzymek o charakterze ogólnopolskim, takich jak ogólnopolskie noworoczne spotkania opłatkowe i krajowe spotkania krwiodawców w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu.
Do duszpasterza honorowych dawców krwi zwracają się z prośbą o krew szpitale (m.in. Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu) i osoby prywatne. Ks. płk Surma organizuje wówczas krwiodawców, którzy oddają krew dla osoby potrzebującej. Jest także organizatorem parafialnych akcji oddawania krwi, które odbyły się m.in. w parafii wojskowej w Siedlcach, w Konstancinie-Jeziornie, w parafii klaretynów w Łodzi i w parafii wojskowej w Zegrzu.
W Polsce działa obecnie kilkadziesiąt parafialnych, seminaryjnych i zakonnych klubów honorowych dawców krwi. Najstarszym klubem seminaryjnym jest klub działający w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze. Jednym z najstarszych klubów parafialnych jest klub w Skarszewach (diecezja pelplińska). W większości polskich diecezji powołani zostali duszpasterze honorowych dawców krwi.
Tegoroczna pielgrzymka honorowych dawców krwi na Jasną Górę odbędzie się 22 maja.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.