Bp Wieczorek do kapłanów: pośpiech odbiera siły duchowe
27 lutego 2010 | 17:18 | marm Ⓒ Ⓟ
Przed nadmiernym aktywizmem, pośpiechem oraz samorealizacją, które odbierają siły duchowe – przestrzegał kapłanów diecezji gliwickiej jej ordynariusz bp Jan Wieczorek. Hierarcha uczestniczył w sobotę 27 lutego w Wielkopostnych Dniach Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. W tradycyjnych już rekolekcjach wzięli udział księża z całej diecezji gliwickiej.
W słowie wygłoszonym do kapłanów w katedrze gliwickiej bp Wieczorek tłumaczył, że "kapłaństwo to nie urząd", ale "życie dla Boga i człowieka". Ordynariusz gliwicki przestrzegał przez nadmiernym aktywizmem, pośpiechem oraz samorealizacją, w której łatwo się zagubić.
W nawiązaniu do słów Benedykta XVI, który napominał, że kapłan ma być widocznym znakiem Boga, przypomniał o konieczności rozważania powołania. – Trzeba nam prosić Jezusa Chrystusa: Odwieczny Kapłanie nie pozwól nam, aby nasze kapłaństwo się „zestarzało”, abyśmy jedynie załatwiali rutynowo spraw – mówił.
– Dzień skupienia jest dla nas czasem zatrzymania, zanim pójdziemy do dalszych zajęć duszpasterskich. Skoro zachęcamy ludzi, aby Wielki Post był okresem refleksji, to sami musimy go tak przeżyć – powiedział KAI ks. Adam Bryła z parafii św. Jerzego w Gliwicach–Łabędach.
Ks. Norbert Biadacz, wikary w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Gliwicach, podkreśla, że właśnie okres przygotowujący do Zmartwychwstania to czas refleksji, a kapłanom "w ferworze zajęć" takie spotkanie ma przypomnieć, że "trzeba wyhamować w tym kieracie dnia codziennego".
Na wielkopostny Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów dla księży wikarych złożyło się nabożeństwo Słowa Bożego i wykłady. Prelekcje, poświęcone były powołaniu oraz seminaryjnej formacji, wygłosili ks. prof. Kazimierz Dola oraz ks. dr Joachim Waloszek, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.