Kielce: Szkolne Koła Caritas będą pozyskiwać fundusze pomocowe
25 lutego 2010 | 18:47 | dziar Ⓒ Ⓟ
Jakie są źródła dotowania wolontariatu i jak napisać dobry projekt? – debatowali księża i katecheci, opiekunowie blisko 30. Szkolnych Kół Caritas Diecezji Kieleckiej, podczas spotkania w Kielcach w Centrum Integracji Społecznej.
Katarzyna Kossek, Diecezjalny Koordynator Centrum Wolontariatu wśród źródeł finansowania SKC wskazywała m.in. fundacje, firmy, Europejski Fundusz Społeczny, Fundusz Inicjatyw Europejskich i programy różnych fundacji. SKC mogą także pozyskiwać środki z europejskiego programu „Młodzież w działaniu w ramach akcji 1.2. – Inicjatywy młodzieżowe”, a także w konkursie grantowym dla młodzieży „Aktywna Wiosna”, prowadzonym przez fundację Pro Bono Poloniae.
– Tradycyjne metody, jak pieczenie ciast i wykonywanie przedmiotów na loterie fantowe w szkołach są oczywiście dobre, ale warto skorzystać z możliwości źródeł zewnętrznych, szczególnie przy większych akcjach, które wymagają sporych nakładów – podkreśla w rozmowie z KAI Katarzyna Kossek.
Ks. Krzysztof Banasik, wiecedyrektor Caritas kieleckiej zachęcał do współpracy z gminnymi komisjami rozwiązywania problemów alkoholowych, które mogą przyznawać pieniądze także poza konkursami. Na przykładzie działań Caritas podkreślał, że warto pisać projekty, a „pomysły niesie samo życie w szkołach i parafiach”.
Uczestnicy spotkania dyskutowali także o akcjach wielkopostnych, prowadzonych przeważnie we współpracy z parafialnym zespołami Caritas. Decydowali się również na akcyjne wsparcie budowy hospicjum stacjonarnego w Kielcach, do której przystąpiła Caritas – poprzez zachętę do przeznaczania 1 proc. podatku, akcje promocyjne w szkołach itp.
W diecezji kieleckiej ok. 1,5 tys. wolontariuszy działa w ponad 50. Szkolnych Kołach Caritas w szkołach wszystkich szczebli. Koła prowadzą katecheci, nauczyciele, księża i siostry zakonne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.