Sulejówek: zebranie Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych
23 lutego 2010 | 16:31 | eb Ⓒ Ⓟ
Zakończyło się dwudniowe zebranie Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych w Sulejówku koło Warszawy z udziałem bp. Wiktora Skworca, przewodniczącego Komisji Misyjnej Episkopatu.
W swoim wystąpieniu, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji mówił, że niewiara prowadząca do religijnej neutralności przyczynia się do powstawania obszarów braku nadziei, zniechęcenia, duchowej apatii – zwłaszcza w postchrześcijańskiej Europie.
Wskazywał, że Kościół jest dziś wezwany, by głosić Ewangelię ludziom, którzy utracili pamięć o chrześcijańskim dziedzictwie kultury europejskiej, czemu towarzyszy praktyczny agnostycyzm i obojętność religijna, wrażenie braku duchowego zaplecza, świadomość roztrwonionego dziedzictwa wiary i pobożności; lęk przed przyszłością, poczucie braku sensu życia. Biskup podkreślił, że odbija się to wszystko w dramatyczny sposób na życiu indywidualnym i społecznym. Spada bowiem liczba urodzeń, zmniejsza się liczba powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego, ludzie młodzi mają poważne trudności w podejmowaniu definitywnych wyborów życiowych.
Prelegent dodał też, że areopagiem, na którym trwa spór prawdy chrześcijańskiej z humanizmem bez Boga, jest świat polityki, fundowany na systemie demokratycznym, gdzie głosami większości ustanawia się niejednokrotnie prawa głęboko antyludzkie.
„Najbardziej narażonym prawem w systemie demokratycznym okazuje się prawo do życia, które przysługuje każdemu bez wyjątku. Tymczasem ustawodawstwo sankcjonujące aborcję, antykoncepcję, eutanazję, zabiegi in vitro, eksperymenty na ludzkich embrionach, całkowicie zaprzecza ideałowi państwa prawa, opartego na demokracji” wskazywał wykładowca.
Mówiąc o areopagach, biskup wspomniał też o nauce i pracach badawczych, zwłaszcza naukach o człowieku i eksperymentalnych badaniach nad człowiekiem. Zdaniem bp.Skworca w głoszeniu prawdy chrześcijańskiej na areopagu nauki konieczne jest przezwyciężanie, wygodnego dla niektórych naukowców, konfliktu między teologią i nauką, między prawdą wiary i prawdami nauki.
Ordynariusz diecezji tarnowskiej zaakcentował też rolę środków społecznego przekazu. Wskazywał, że osiągnęły dziś one tak wielkie znaczenie, że są nie tylko źródłami informacji, ale formatorami ludzkich sumień, przewodnikami w zachowaniach indywidualnych, rodzinnych i społecznych.
„Globalna sieć komunikacji poszerza się i z każdym dniem rozbudowuje, media zaś wywierają coraz bardziej widoczny wpływ na kulturę i jej przekaz. Niegdyś media informowały o wydarzeniach, dzisiaj to wydarzenia są często kształtowane w taki sposób, aby odpowiadały potrzebom mediów. Tak więc zależność między rzeczywistością, a mediami stała się bardziej złożona, co jest zjawiskiem głęboko dwuznacznym. Z jednej strony może to prowadzić do zatarcia różnicy między prawdą a złudzeniem; z drugiej jednak może otwierać nie znane dotąd możliwości udostępniania prawdy znacznie liczniejszym grupom ludzi. Kościół winien zadbać o to, aby wykorzystana została ta druga możliwość” stwierdził bp Wiktor Skworc.
Natomiast podczas Mszy przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji przypomniał także, że to nie człowiek, lecz Duch Święty kieruje misją Kościoła.
„Pod wpływem Ducha Świętego wiara chrześcijańska otwarła się zdecydowanie na narody, ludy i języki. Przez wieki Duch Święty pobudzał Kościół, by szedł coraz dalej, by poszerzał terytorialny krąg misyjnego oddziaływania. Było i jest też tak, że Duch Paraklet kieruje nas jeszcze „dalej i głębiej”, każe nam przekraczać nie tylko bariery kontynentów, bariery etniczne, kulturowe czy religijne; każe nam również wchodzić w nowe przestrzenie współczesności, które nazywamy – areopagami. Nie bójmy się ich nawet za cenę odrzucenia czy braku natychmiastowej reakcji na tak” powiedział bp Skworc.
Ordynariusz diecezji tarnowskiej nawiązał także do swojej ostatniej wizyty w Afryce. Mówił, że Kościół w Rwandzie i Burundi potrzebuje najbardziej pokoju i pojednania. Biskup prosił o modlitwę w tych intencjach i aby „chrześcijanie dali świadectwo, że pokój i pojednanie są możliwe przez działanie ludzi otwartych na dary Ducha Świętego”.
Mszę św. poprzedziła konferencja na temat nowych areopagów i wyzwań dla Kościoła lokalnego w Polsce. O areopagach widzianych z perspektywy posługi biskupiej mówił biskup Wiktor Skworc. W wykładzie podkreślił, że jednym z najważniejszych areopagów współczesności jest samo chrześcijaństwo.
„Niektórzy wierzący noszą w sobie ukrytego ateistę, który objawia swe istnienie poprzez deklaracje bez pokrycia czy wypełnianie martwych praktyk religijnych. W związku z tym można mówić o areopagu chrześcijaństwa czysto zewnętrznego, pojmowanego jako system zachowań, nie mających jednak wpływu na codzienne postawy, myślenie czy decyzje”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.