Poznaniacy przyłączyli się do akcji: „Tęsknię za tobą, Żydzie”
22 lutego 2010 | 10:53 | zas / kw Ⓒ Ⓟ
Około stu poznaniaków w różnym wieku przyszło w niedzielę, 21 lutego, do dawnej synagogi w stolicy Wielkopolski, którą hitlerowcy zamienili na pływalnię, by dać się wspólnie sfotografować w ramach ogólnopolskiej akcji „Tęsknię za tobą, Żydzie”.
W istniejącej do dziś pływalni wspólne zdjęcie zrobił poznaniakom warszawski artysta Rafał Betlejewski, który 27 stycznia – w Międzynarodowym Dniu Pamięci Ofiar Holocaustu – w miejscach, w których żyli Żydzi, rozpoczął malowanie na murach hasła: „Tęsknie za tobą, Żydzie”.
„Chcę wyrazić moją tęsknotę za Żydami polskimi. Chciałbym ich wspomnieć z imienia i nazwiska. Byli, a już ich nie ma” – napisał Betlejewski o idei swojej akcji na specjalnie uruchomionym portalu: www.tesknie.com , gdzie ludzie zamieszczają swoje wspomnienia o Żydach.
Jego akcja stała się ogólnopolskim projektem społeczno-artystycznym i znalazła naśladowców w wielu miastach. W miejscach związanych z Żydami i ich kulturą ludzie zaczęli również malować spontanicznie hasło: „Tęsknię za tobą, Żydzie”.
W ramach projektu Betlejewski fotografuje też osoby przyznające się do tęsknoty za swoimi dawnymi żydowskimi sąsiadami, których znały osobiście, bądź jedynie z opowieści. Robi im wówczas zdjęcie obok pustego krzesła, na którym leży tylko jarmułka, a w tle znajduje się budynek bądź inne miejsce związane z żydowską historią.
Dawna synagoga jest głównym symbolem obecności Żydów w stolicy Wielkopolski. Przypomina o tym umieszczona na niej tablica z gwiazdą Dawida i napisem w językach polskim i angielskim: „Ten budynek wzniesiony w 1907 roku był synagogą i służył jako dom modlitwy do 1939 roku”.
Przedstawiciele Żydowskiej Gminy Wyznaniowej co roku 9 listopada zapalają w tym miejscu znicze, by upamiętnić w ten sposób ofiary Nocy Kryształowej – jak nazwano przeprowadzony w Trzeciej Rzeszy w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku pogrom Żydów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.