Koncert w rezydencji arcybiskupów poznańskich uczci 200. urodziny Chopina (zapowiedź)
19 lutego 2010 | 14:08 | ms Ⓒ Ⓟ
Koncert fortepianowy w rezydencji arcybiskupa poznańskiego uświetni poznańskie obchody 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. – Chcielibyśmy, aby nasze wspomnienie pobytu Chopina w Poznaniu przyczyniło się do rozpropagowania jego muzyki zwłaszcza u młodych pokoleń – powiedział KAI Wojciech Nentwig, dyrektor Filharmonii Poznańskiej.
Koncert nawiązuje do odwiedzin Chopina u arcybiskupa gnieźnieńskiego i poznańskiego Teofila Wolickiego w październiku 1828 roku. Kompozytor jechał wówczas z Berlina do Warszawy dyliżansem. W liście do rodziny w Warszawie, pisanym jeszcze w Berlinie, zaznaczył: „W Poznaniu zostaniemy dwa dni, in gratiam obiadu, na który nas zaprosił arcybiskup Wolicki”.
Wybrany w maju 1828 roku na urząd arcybiskupa gnieźnieńskiego i poznańskiego Wolicki, był spowinowacony z rodziną Skarbków, a Anna ze Skarbków, hrabianka z Żelazowej Woli, była matką chrzestną Chopina. Sam Fryderyk bywał w Warszawie w domu starszego brata arcybiskupa i był zaprzyjaźniony z jego bratem stryjecznym. Chopin dotarł do Poznania we wtorek, 30 września o godz. 13.00. 1 i 2 października udał się do rezydencji prymasowskiej na obiad. Wyjazd do Warszawy nastąpił w piątek, dnia 3 października o godz. 15.00.
W niedzielę, 21 lutego, w Sali Pompejańskiej rezydencji arcybiskupa poznańskiego utwory Chopina zagra młody pianista urodzony w Poznaniu, Nikodem Wojciechowski, który w październiku 2010 roku weźmie udział w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Wojciechowski zagra nokturn cis-moll, trzy mazurki oraz poloneza as-dur.
Pianista grać będzie na instrumencie wykonanym w wiedeńskiej wytwórni braci Stingl, który został sprowadzony do Poznania najprawdopodobniej dla Prymasa Augusta Hlonda. Prymas Hlond często grywał na fortepianie w rezydencji prymasowskiej w Poznaniu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.