Droga Krzyżowa w intencji wierności kapłanów przeszła ulicami Poznania
18 lutego 2010 | 22:42 | ms Ⓒ Ⓟ
– W Wielkim Poście wracajmy wszyscy, kapłani i cały lud Boży, do wierności Chrystusowi – powiedział na zakończenie Drogi Krzyżowej pod pomnikiem Poznańskich Krzyży abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył nabożeństwu, które odbyło się na ulicach Poznania. Wzięło w nim udział kilka tysięcy wiernych.
Młodzież z poznańskich parafii dźwigała krzyż z cząstką katafalku, na którym stała trumna ks. Jerzego Popiełuszki podczas jego pogrzebu. Ostatnie dwie stacje krzyż nieśli członkowie komitetu obrony wartości chrześcijańskich i robotnicy kilku zakładów przemysłowych miasta. Uczestnicy w sposób szczególny modlili się z okazji Roku Kapłańskiego o wierność kapłanów.
– Wracajmy do wierności, która ma kształt osoby, czyli do Chrystusa, idźmy pod prąd powierzchownego, niekonsekwentnego i iluzorycznego stylu życia, zniewalającego do zła i przeciętności moralnej – mówił abp Gądecki.
Metropolita poznański powiedział, że odbicie twarzy umęczonego Chrystusa można dostrzec zarówno w człowieku upokarzanym i znieważanym, chorym i samotnym, opuszczonym i pogardzanym, jak również w twarzach wszystkich osób dotkniętych cierpieniem, zwłaszcza dotkniętych skutkami trzęsienia ziemi na Haiti. – Modlimy się, aby podczas ich nocy ciemnej ukazała się im gwiazda nadziei – podkreślił wiceprzewodniczący Episkopatu Polski.
– Gdy przed naszymi oczyma stoi krzyż, do którego są przytwierdzone szczątki wskazujące ks. Jerzego, kapłana wiernego, my kierujemy spojrzenie naszej wiary ku wielkanocnej radości – przekonywał abp Gądecki. Metropolita poznański zauważył, że nie należ dać się zawładnąć smutkowi, tak, by nie zapomnieć o radości
zmartwychwstania.
Rozważania na temat „Wierność Chrystusa – wierność kapłana” poprowadził ks. Adrian Galbas, proboszcz pallotyńskiej parafii św. Wawrzyńca w Poznaniu. Podczas drugiej stacji Drogi Krzyżowej, wspominając wytykane nieraz kapłanom grzechy, prosił wiernych o umiar w krytycznym podejściu do życia księży.
„Bracia i siostry – miejcie miarę, miejcie miarę w osądzie i oskarżaniu – apelował ks. Galbas. – Nie wierzcie tym, co mówią, że oni tak zawsze, oni tak wszędzie, oni tak bez przerwy. Zawsze uganiają się za kimś, albo za czymś, tylko nie za Chrystusem. Nie wierzcie tym, co tak mówią i nie powtarzajcie tego… Bo to bardzo boli” – podkreślił prowadzący rozważanie Drogi Krzyżowej proboszcz parafii św. Wawrzyńca.
Krzyż wykonany z drewna z katafalku Sługi Bożego ks. Popiełuszki przynieśli w pieszej pielgrzymce do Poznania robotnicy z Żoliborza w 2001 roku. Krzyż na co dzień znajduje się w jednym z poznańskich kościołów, jest pamiątką obchodów 45. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956.
Poznańska Droga Krzyżowa przechodzi ulicami miasta od kilku lat, w ostatnim czasie zawsze na początku Wielkiego Postu. Pątnicy przeszli z fary przez Stary Rynek i plac Wolności na plac Adma Mickiewicza, gdzie znajduje się pomnik Poznańskich Krzyży.
ms/Poznań
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.