Poznańscy dominikanie odprawili Mszę św. za ministra Skubiszewskiego
16 lutego 2010 | 17:35 | zas Ⓒ Ⓟ
Za spokój duszy prof. Krzysztofa Skubiszewskiego, zmarłego przed tygodniem pierwszego ministra spraw zagranicznych wolnej Polski, modlono się 16 lutego w poznańskim kościele ojców dominikanów, z którym dyplomata przez lata był związany.
Mszę świętą zamówiło środowisko prawnicze Uniwersytetu Adama Mickiewicza, z którego wywodził się Zmarły. Koncelebrowanej liturgii przewodniczył ojciec Jan Góra, który osobiście znał prof. Skubiszewskiego – modlącego się często w tutejszej świątyni.
„Zapleczem, podglebiem i inspiracją zalet Pana Profesora – jakimi były autentyzm, czyli bycie sobą i dobra pamięć o ludziach i miejscach – była wiara, której nigdy się nie wstydził i której nigdy nie ukrywał” – mówił w homilii o. Góra.
Nawiązując do działalności publicznej ministra Skubiszewskiego, dominikanin podkreślił, że „Ojczyzna, której tak pięknie służył, zawdzięcza mu szerokie spojrzenie na sprawy stosunków międzynarodowych, bo w tej dziedzinie był wybitny”.
Krzysztof Skubiszewski urodził się 8 października 1926 roku w Poznaniu i na tutejszym uniwersytecie ukończył Wydział Ekonomiczno-Prawny, a następnie przez wiele lat był jego wykładowcą. Należał do „Solidarności”, a w stanie wojennym został członkiem Prymasowskiego Komitetu Społecznego. Ostatnio był członkiem Papieskiej Akademii Nauk Społecznych.
W 1989 roku został ministrem spraw zagranicznych w pierwszym po wojnie niekomunistycznym rządzie premiera Tadeusza Mazowieckiego. Tekę tę sprawował także w gabinetach: Jana Krzysztofa Bieleckiego, Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej.
Jako szef dyplomacji był orędownikiem pojednania polsko-niemieckiego, doprowadzając do zawarcia układu granicznego między Polską i Niemcami oraz traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy obu krajów. Rozpoczął też negocjacje na temat członkostwa Polski w NATO i Unii Europejskiej, a w 1993 roku w imieniu Polski podpisał konkordat ze Stolicą Apostolską.
Zmarł 8 lutego w Warszawie, gdzie w czwartek odbędzie się jego pogrzeb. Uroczystości rozpocznie Msza w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Prof. Skubiszewski spocznie w krypcie wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej, obok księży: Jana Twardowskiego i Zdzisława Peszkowskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.