Bp Gurda: Jezus pokazał, że cierpienie nie jest klęską
11 lutego 2010 | 15:13 | dziar Ⓒ Ⓟ
– Jezus pokazał, że cierpnie nie jest klęską – sam przyjął cierpnie, aby zbawić człowieka i pragnie, aby każde cierpienie łączyć z miłością – mówił w homilii bp Kazimierz Gurda podczas diecezjalnych obchodów XVIII Dnia Chorego 11 lutego w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach.
Bp Gurda podkreślił także, że Jezus nie wszystkich uzdrawiał, gdyż inna była jego misja, a „dobro uzdrowień” nie do końca wskazywało, kim On jest. „Jezus przyszedł zbawić – i to zbawić przez krzyż i cierpienie. W najtrudniejszej chwili swojego ziemskiego życia mógł liczyć na Maryję. Wtedy, pod krzyżem, dał Ją nam wszystkim za Matkę, która zawsze „z nadzieją wskazuje na Syna i prosi za nami, tak jak prosiła za nowożeńcami w Kanie Galilejskiej” – mówił kaznodzieja.
Bp Gurda dziękował wszystkim, którzy pomagają chorym, szczególnie kapłanom, udzielającym im Najświętszego Sakramentu – największego daru. Wspomniał także o budującej solidarności kielczan z chorą na raka kości 17-letnią Izą Domagałą z Zagnańska.
Eucharystię z udziałem blisko tysiąca osób celebrowało kilkunastu kapłanów – związanych z Caritas, Domem dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, posługą w szpitalach. We Mszy św. uczestniczyli pensjonariusze Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, członkowie warsztatów terapii zajęciowej, grupa niepełnosprawnych ruchowo i niesłyszących. Było sporo młodych osób, w tym wolontariuszy Caritas.
Kapłani kilkuset osobom udzielili sakrament namaszczenia chorych, a po adoracji bp Gurda udzielał błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na wzór Lourdes.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości obejrzeli inscenizację „Dziś niebo się otwiera”, przygotowaną przez blisko 50–osobową grupę teatralną z Zespołu Szkół Zawodowych nr 3. Po wspólnym posiłku w Domu Parafialnym,
rozpoczęła się konferencja, dotycząca środowiska osób chorych.
Ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas kieleckiej scharakteryzował duszpasterstwo osób chorych
i niepełnosprawnych w diecezji kieleckiej. W diecezji chorym posługuje kilkunastu kapelanów, pracujących w szpitalach, z terminalnie chorymi, głuchoniemymi itp. Niezależnie od tego, Caritas prowadzi kilka dużych oddziałów, obejmujących m.in. domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze, poradnie rehabilitacyjne, stacje opieki – np. w Piekoszowie, Miechowie, Proszowicach. Ponadto do dyspozycji chorych jest kilkanaście przychodni lekarskich, środowiskowe domy pomocy w różnych regionach diecezji, domy opieki dla osób starszych, punkty konsultacyjne ds. uzależnień.
Modlitwa środowiska chorych i niepełnosprawnych w diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego to już tradycja kilkunastu lat. Parafia Miłosierdzia Bożego w Kielcach istnieje od 1982. Bp Ryczan podniósł ją do godności sanktuarium. Parafia liczy ok. 17 tys. wiernych. Posługują w niej Siostry Jezusa Miłosiernego. Przy parafii Caritas kielecka przygotowuje hospicjum stacjonarne. Świątynia jest przystosowana do potrzeb chorych i niepełnosprawnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.