Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim apeluje o „ekonomię społeczną”
10 lutego 2010 | 11:23 | ms Ⓒ Ⓟ
Do traktowania zysku nie tylko jako środka bogacenia się, ale instrumentu realizacji celów społecznych – wezwała właścicieli przedsiębiorstw Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim. „Jeżeli ma nastąpić zmiana istniejącego stanu rzeczy, trzeba inaczej podejść do wytwarzanego w przedsiębiorstwach zysku” – twierdzą członkowie Rady.
Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim opublikowała dzisiaj oświadczenie w sprawie „ekonomii społecznej”. „Kluczowym wyróżnikiem ekonomii społecznej jest traktowanie zysku nie jako środka do bogacenia się i powiększania własnego kapitału, ale jako instrumentu do realizacji celów społecznych” – piszą w oświadczeniu członkowie Rady.
Ich zdaniem jest to wyzwanie odnoszące się przede wszystkim do niezliczonych przedsiębiorstw i korporacji generujących zysk, na których opiera się gospodarka rynkowa i wolny rynek. „Gospodarka ta wyszła zwycięsko ze współzawodnictwa z gospodarką komunistyczną i zapewniła światu olbrzymi postęp” – zauważają członkowie Rady podkreślając jednocześnie, że „postęp ten przyniósł ze sobą także wielkie nierówności pomiędzy ludźmi i nędzę w wielu regionach świata”.
Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim postuluje w związku z tym przeznaczanie części zysku przedsiębiorstw na cele społeczne. „Niektóre przedsiębiorstwa, zwłaszcza duże korporacje, w punkcie wyjścia przeznaczają część swego zysku na osobne fundacje dla finansowania celów społecznych” – zauważają w oświadczeniu członkowie Rady, przestrzegając, by takie działania nie były jedynie promocją własnej firmy lub marki.
Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim przypomina również, że przykładem rozwiązań pomagających ludziom samodzielnie rozwiązywać własne problemy są spółdzielnie. „Na obecnej spółdzielczości polskiej ciążą jeszcze wypaczenia tej formy gospodarki z czasów komunistycznych, gdyż znalazło w niej zatrudnienie wielu działaczy dawnego ustroju” – ubolewają członkowie Rady. Ich zdaniem trzeba zrobić wszystko, by przyczyniać się do dalszego rozwoju tej pożytecznej sfery gospodarki.
Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim zauważa również, że nowe formy ekonomii społecznej, których celem nie jest wytwarzanie zysku, a pomaganie w rozwiązywaniu istotnych problemów życiowych ludzi, prawie nie istnieją w debacie publicznej i znajdują się na marginesie zainteresowania władz terenowych i instytucji publicznych. Swój apel członkowie Rady wysłali więc do Prezydenta i Premiera, marszałków Sejmu i Senatu, oraz do lokalnych władz państwowych i samorządowych.
Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim istnieje od 2002 roku. Należą do niej profesorowie wyższych uczelni, wybitni prawnicy, lekarze, członkowie Polskiej Akademii Nauk związani z Poznaniem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.