Przełożeni zakonów obradują w Częstochowie
08 lutego 2010 | 17:43 | it / kw Ⓒ Ⓟ
Zebranie Plenarne Europejskiej Unii Konferencji Przełożonych Wyższych rozpoczęło się 8 lutego w Częstochowie. W sześciodniowym spotkaniu udział biorą przedstawiciele 37 krajowych Konferencji Przełożonych Wyższych z 25 państw. Reprezentują oni ok. 400 tys. zakonników i zakonnic Europy.
Takie spotkania odbywają się co dwa lata. XIV z kolei zjazd po raz pierwszy w historii ma miejsce w Polsce.
Celem Zebrania Plenarnego, na które zapraszani są także przedstawiciele różnych kościelnych instytucji europejskich, jest refleksja nad wyznaczonym tematem i opracowanie przesłania, które może być pomocne w pracy formacyjnej osób konsekrowanych.
Jak powiedziała s. Danuta Wróbel, służka, radna Unii Europejskich Konferencji Przełożonych Wyższych, tym razem mowa jest o nadziei. Spotkanie odbywa się pod hasłem: „Życie zakonne w Europie: historie pełne nadziei, nadzieją dla historii”. – Chcemy pokazać sobie a potem innym, że nasze życie, życie każdej osoby konsekrowanej, jest małą, bardzo istotną historią niesienia nadziei, jest historią nadziei – podkreśliła s. Wróbel. Dodała, że uczestnicy spotkania chcą, jak najgłębiej zatrzymać się nad tematem nadziei i zastanowić się w jaki sposób dzisiaj „podawać” nadzieję , najpierw samym osobom konsekrowanym, a potem jak ją przekazać współczesnemu człowiekowi, który ma wielką potrzebę nadziei”. Radna Unii Europejskich Konferencji Przełożonych Wyższych podkreśliła, że osoby konsekrowane chcą „wracać do korzeni autentycznej nadziei chrześcijańskiej”.
S. Wróbel powiedziała, że z pewnością dużo miejsca zajmie zachęta do powrotu do źródeł, do tego co jest korzeniem życia konsekrowanego. „Konieczne jest ciągłe przypominanie każdej osobie konsekrowanej kim jest i radowanie się z tego kim jest, a potem radosne i przekonywujące dawanie świadectwa wobec innych”, zauważyła siostra.
Polska została celowo wybrana na miejsce obrad o nadziei, m.in. ze względu na Jasną Górę, która jest symbolem nadziei dla Kościoła. Uczestnicy spotkania udadzą się także do obozu w Oświęcimiu, miejsca, gdzie wydawało się, że nadzieja umarła.
Wiodącą refleksję podczas spotkania przedstawi o. Jose Cristo Rey Garcia Paredes, klaretyn z Hiszpanii. Moderatorką zebrania jest s. prof. Enrica Hosanna, podsekretarz w Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego z Watykanu.
W zebraniu biorą udział przedstawiciele organizacji kościelnych i międzyzakonnych z Europy i świata. Zaplanowane jest spotkanie z przedstawicielami czterech Konferencji osób konsekrowanych w Polsce, a więc z przedstawicielami klasztorów klauzurowych i instytutów świeckich.
Z uczestnikami europejskiego zjazdu spotkają się m.in.: kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce i abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski.
Europejska Unia Konferencji Przełożonych Wyższych jest organizacja o charakterze kontynentalnym, skupiającą obecnie 37 krajowych Konferencji Przełożonych Wyższych z 25 państw. Przynależność do Unii jest dobrowolna. Każdą Konferencję krajową reprezentują urzędujący przewodniczący i sekretarz. Konferencje polskie: zakonów żeńskich i męskich należą do Unii od początku jej istnienia. W czasie komunizmu były niemal jedynymi konferencjami reprezentującymi życie zakonne w tej przestrzeni geograficznej. Obecnie niemal we wszystkich krajach postkomunistycznych powstały konferencje, które przystąpiły do tej wspólnoty.
Na czele UCESM stoi czteroosobowy zarząd wybierany spośród członków Unii raz na cztery lata. W jej skład wchodzi obecnie Polka, s. Danuta Wróbel, służka, przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. Sekretariat Unii od 1996 r. ma swoją stałą siedzibę w Brukseli. Unia Konferencji Przełożonych Wyższych reprezentuje ok. 400 tys. zakonników i zakonnic Europy.
Obrady Unii odbywają się w częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym, w pobliżu Jasnej Góry. Jutro, 9 lutego uczestnicy spotkania udadzą się do Krakowa i Oświęcimia, w piątek, 12 lutego wezmą udział w Apelu Jasnogórskim, a w sobotę na zakończenie zebrania plenarnego uroczysta Msza św. celebrowana będzie w Kaplicy Matki Bożej w jasnogórskim Sanktuarium.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.