Instytut Tertio Millennio w Poznaniu zorganizował debatę o mediach
04 lutego 2010 | 09:11 | zas Ⓒ Ⓟ
O stanie mediów i o tym jakie będą one w przyszłości – dyskutowali w środę w Poznaniu redaktor naczelny branżowego miesięcznika „Press”, Andrzej Skworz i były dyrektor Programu Drugiego Telewizji Polskiej, Krzysztof Nowak.
„Dostęp do nowoczesnych mediów powoduje, że możemy więcej wiedzieć o świecie. Czy z tego chcemy korzystać, czy nie – to już inna sprawa” – powiedział redaktor Skworz, oceniając szybki rozwój w ostatnich latach mediów elektronicznych i ich wpływ na współczesne społeczeństwo.
Na pytanie, czy rozwój mediów elektronicznych, a zwłaszcza internetu, spowoduje upadek tradycyjnej prasy, naczelny „Press” odparł: „Internet nie zabije prasy ani dziennikarstwa. Wierzę w to, że internauci będą nas recenzować i patrzeć, żebyśmy byli etyczni i etycznie pracowali”.
Redaktor Nowak z kolei za fałszywą uznał pokusę ulegania przez media, a zwłaszcza przez telewizję, pokusie obniżania swego poziomu z powodu rzekomego zapotrzebowania odbiorcy na mniej ambitne programy.
„Właściciele mediów uciekają przed odpowiedzialnością i nie proponują ludziom ambitnych programów. Zaś odbiorcy reagują na to, co im się proponuje, a nie na to, czego nie ma. Dlatego w badaniach popularnością cieszy się głównie łatwa rozrywka” – ubolewał Nowak.
Dodał, że „media nie mogą być traktowane tylko jako przedsiębiorstwa służące zarabianiu pieniędzy, gdyż muszą służyć całemu społeczeństwu i demokracji”.
Uczestnicy dyskusji spotkali się w „Piwnicy Farnej” w ramach comiesięcznych „Debat Tertio”, które od tego roku w pierwsze środy miesiąca organizuje poznański oddział Instytutu Tertio Millennio. Tematyka dyskusji dotyczy polityki, religii, kultury oraz zagadnień społecznych.
Pierwsza „Debata Tertio” odbyła się 6 stycznia z udziałem Jarosława Gowina z Platformy Obywatelskiej i reprezentującego obecnie Prawicę Rzeczypospolitej byłego marszałka Sejmu, Marka Jurka, którzy dyskutowali na temat: „Czy polityk może działać etycznie?”.
Instytut Tertio Millennio założył w 1996 roku dominikanin ojciec Maciej Zięba. Była to odpowiedź na ogłoszony przez papieża Jana Pawła II list apostolski „Tertio Millennio Adveniente”, wzywający do duchowego przygotowania do Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa w roku 2000.
Ośrodek popularyzuje naukę społeczną Kościoła, a zwłaszcza nauczanie Jana Pawła II poprzez spotkania, seminaria i publikacje. Główna siedziba instytutu mieści się w Krakowie, a jego oddziały znajdują się w: Gdańsku, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.