Uroczystości żałobne ku czci kapelana Polskich Kawalerów Maltańskich
02 lutego 2010 | 20:58 | zas (KAI) Ⓒ Ⓟ
Zmarłego dwa dni temu w Poznaniu kapelana Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, księdza prałata Kazimierza Królaka, pożegnali 2 lutego wierni poznańskiej parafii św. Jana Jerozolimskiego za Murami, której był proboszczem.
Żałobną liturgię za spokój duszy zmarłego w wieku 67 lat kapłana odprawił pomocniczy biskup archidiecezji poznańskiej, Grzegorz Balcerek w koncelebrze z kanonikami Kapituły Katedralnej, do której od ponad 20 lat należał też prałat Królak.
„Od dawna podziwialiśmy, jak dotknięty różnymi cierpieniami niosłeś krzyż swojej choroby z męstwem, nie dyspensując się z pracy duszpasterskiej” – powiedział w kazaniu ks. kanonik Michał Tschuschke, nawiązując do wieloletniej choroby zmarłego.
Przy trumnie prałata Królaka zgromadziła się jego rodzina, liczni parafianie i poznańscy księża, a także ubrani w długie czarne płaszcze z białym krzyżem maltańskim członkowie Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.
Uroczystości pogrzebowe kapelana Maltańczyków odbędą się w środę w jego rodzinnym Ostrowie Wielkopolskim, należącym obecnie do diecezji kaliskiej. Rozpocznie je Msza św. w kościele św. Pawła Apostoła, którą odprawi metropolita poznański, arcybiskup Stanisław Gądecki.
Urodzony 18 stycznia 1943 roku ks. Kazimierz Królak przyjął święcenia kapłańskie w 1966 roku w poznańskiej katedrze. W latach 70. studiował prawo kanoniczne w Rzymie. Po powrocie do Polski pełnił funkcję kanclerza kurii arcybiskupiej w Poznaniu, a w 1983 roku pracował w komitecie organizacyjnym pielgrzymki Jana Pawła II do stolicy Wielkopolski.
W 1988 roku został proboszczem parafii św. Jana Jerozolimskiego za Murami, której romański kościół należał w przeszłości do Zakonu Kawalerów Maltańskich, nazywanych popularnie joannitami. Od schyłku XII wieku do czasu wypędzenia ich przez zaborcę pruskiego w 1832 roku prowadzili oni w tym miejscu przytulisko oraz szpital dla pielgrzymów i chorych.
W 1992 roku ks. Królak doprowadził do powrotu na teren swojej parafii Związku Polskich Kawalerów Maltańskich – spadkobierców dawnego zakonu joannitów, którzy zajmują się obecnie prowadzeniem działalności charytatywej – i został ich kapelanem.
Od 17 lat przy parafii św. Jana Jerozolimskiego za Murami z inicjatywy Związku Polskich Kawalerów Maltańskich działa darmowa przychodnia onkologiczna „Pomoc Maltańska”, z której porad korzysta co roku około pięciu tysięcy osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.