Bp Kaszak: świat nigdy nie zrozumie życia zakonnego
02 lutego 2010 | 14:06 | kjk Ⓒ Ⓟ
Świat nigdy do końca nie rozumiał i nie rozumie, na czym polega życie zakonne – przypomniał bp Grzegorz Kaszak. 2 lutego zakonnicy i zakonnice spotkali się w kościele pw. św. Łukasza w Sosnowcu, aby w czasie Mszy św. odnowić śluby zakonne.
„Przez wieki drwiono ze ślubu czystości, bezżeństwa. W czasach komunizmu mówiono: zakonnice i zakonnicy – co oni robią pożytecznego. Próbowano zniechęcić młode osoby, by nie posłuchały Głosu, który ich wzywał: Pójdź za mną” – przypominał w kazaniu bp Grzegorz Kaszak.
Podkreślił, że podstawowe zadanie każdego zakonnika i zakonnicy to walka z grzechem. „Prócz tego wyrzekacie się świata przez czystość, ubóstwo i posłuszeństwo, przez poświęcenie się modlitwie” – mówił biskup.
Zwłaszcza modlitwa osób zamkniętych w klasztorach dla świata, także współczesnego, jest czymś niezrozumiałym. Dlatego kaznodzieja podziękował za nią, ale także za posługę najbiedniejszym w przytułkach, sierocińcach, domach dla bezdomnych i jadłodajniach. Dziękował także za pomoc chorym i umierającym, za godziny katechezy. „Dziękuję misjonarzom i misjonarkom. Tym bardziej, że często na misjach dochodzi do męczeństwa. Według statystyk miesięcznie ginie dwóch misjonarzy” – przypomniał kaznodzieja, życząc wszystkim wierności Chrystusowi i charyzmatom zakonnym.
W diecezji sosnowieckiej modlą się i pracują przedstawiciele 8 męskich i 9 żeńskich zgromadzeń zakonnych. Zakonnicy zwykle zajmują się duszpasterstwem parafialnym. Wyjątkiem są Kamilianie i Misjonarze z Mariannhill. Siostry zakonne pracują w parafiach jako zakrystianki i organistki, katechizują, prowadzą świetlice, ochronki, przedszkola. Na terenie diecezji mieszka łącznie 140 sióstr i 63 zakonników: ojców, księży, braci i postulantów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.