Wojewódzcy konserwatorzy zabytków z całej Polski przyjadą do Paradyża
01 lutego 2010 | 15:44 | kk Ⓒ Ⓟ
Pierwsze w Lubuskiem spotkanie wojewódzkich konserwatorów zabytków odbędzie się w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu. Miejsce wydarzenie jest nieprzypadkowe – zabytkowy pocysterski klasztor pretenduje do rangi Pomnika Historii.
Konwent Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków odbędzie się od 9 do 11 lutego w budynku pocysterskiego klasztoru, w którym studiują klerycy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Celem spotkania będzie m.in. wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie zmian do ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz aktów wykonawczych ustawy. – Zależy nam na tym, aby móc aktywnie włączyć się w proces tych zmian, tak aby głos środowiska konserwatorskiego został również w ich toku uwzględniony – powiedziała w rozmowie z KAI Barbara Bielinis-Kopeć, lubuski wojewódzki konserwator zabytków.
Na miejsce spotkania wybrano dawny klasztor cysterski. – Zespół ten pretenduje do rangi Pomnika Historii ustanawianego przez Prezydenta RP. Spotkanie w murach seminarium umożliwi również zapoznanie się z prowadzonymi w ostatnich latach pracami konserwatorskimi oraz dokonanymi odkryciami – wyjaśnia konserwator.
Oprócz konserwatorów w udziału w spotkaniu zaproszono Dariusza Jankowskiego, dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie oraz Marcina Gawlickiego dyrektor Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie.
Klasztor i przylegający do niego kościół należą do najwspanialszych zabytków sakralnych w Polsce. Cystersi na tych terenach osiedlili się w I połowie XIII wieku. W latach 1234-1287 wybudowano kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i św. Marcina. Z czasem miejsce to zaczęto określać łacińskim zwrotem Paradius Matris Dei, czyli Raj Matki Boskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.