Toruń: sympozjum „Oblicza zakłamania” – manipulacje w reklamie
30 stycznia 2010 | 14:20 | xpb Ⓒ Ⓟ
Problemowi manipulacji w reklamie poświęcone były m.in. przedpołudniowe wystąpienia sympozjum „Oblicza zakłamania”, zorganizowanego przez Wyższą Szkołę kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Problem manipulacji w reklamie poruszył ks. dr Mirosław Nowosielski z UKSW z Warszawy. Zauważył, że reklama bazuje na metodzie fragmentacji, która łączy się z szybkością przekazu. To wybiórcze i szybkie działanie nie pozwala na refleksję i blokuje dostęp do szerszych informacji na temat danego produktu. Reklama jest bardzo osobista i pobudza emocje, a decyzje podejmowane pod wpływem emocji są szybkie. Na tym właśnie zależy reklamodawcom. Ks. dr Nowosielski podkreślił, że sposobem na obronę przed manipulacją w reklamie jest uczenie się samodzielnego myślenia, poznawanie prawdy oraz odróżnianie dobra od zła. W tym celu niezbędna jest w edukacji filozofia klasyczna, która pomaga bronić się przed manipulacją.
Człowiek myśli nie tylko własnym umysłem, ale także grupą – mówił z kolei prof. dr hab. Andrzej Zybertowicz. Podkreślił, że ludzie w swoim myśleniu, wyobrażeniach o tym, co słuszne, prawdziwe, dobre zależy od grup społecznych, w których uczestniczą. Grupa jest źródłem naszej wiedzy lub niewiedzy, a człowiek kieruje upodobaniem do podobieństwa i obraca się wśród osób, które są do niego podobne. Prelegent podkreślił także, że problem wykrywania kłamstwa polega na tym, że w procesie wychowania, już od dziecka, uczymy się mówić prawdę, ale nikt nas nie uczy jak kłamstwo wykrywać. W związku z tym tak trudno jest zdemaskować kłamstwo obecne w każdej dziedzinie życie, zwłaszcza w mediach.
W popołudniowej sesji będzie można usłyszeć wystąpienia gości zagranicznych: ks. prof. Dario Vigano z Włoch oraz Christine O’Donell z USA.
IX Międzynarodowe Sympozjum „Oblicza zakłamania” organizowane jest przez Wyższą Szkołę kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.