Poznań: sympozjum o życiu konsekrowanym
30 stycznia 2010 | 14:12 | msz Ⓒ Ⓟ
Troska o życie ludzkie na każdym jego etapie, dawanie świadectwa miłości w posłudze żeńskich zgromadzeń zakonnych oraz szukanie odpowiedzi na potrzeby współczesnego świata i rodziny były przedmiotem dyskusji podczas poznańskiego sympozjum o życiu konsekrowanym. 2 lutego w Kościele przypada Dzień Życia Konsekrowanego.
Spotkanie w Auli Wydziału Teologicznego odbywało się pod hasłem: „Troska o życie świadectwem miłości w posłudze żeńskich zgromadzeń zakonnych archidiecezji poznańskiej”. Jego celem było przygotowanie się do dziękczynienia 2 lutego za wszystkie wspólnoty posługujące na terenie archidiecezji poznańskiej, co podkreśliła s. M. Józefa Krupa, elżbietanka, referentka diecezjalna ds. Żeńskich Instytutów Życia Konsekrowanego.
„Trzeba, aby ci, którzy zostali powołani do dawania świadectwa na mocy szczególnej konsekracji dawali też wyjątkowe dowody troski o życie i służbę życiu” – mówił abp Stanisław Gądecki, rozpoczynając sympozjum. Metropolita poznański przekonywał, że „stosunek do daru życia jest wykładnikiem i sprawdzianem autentycznego stosunku do daru Boga, czyli wykładnikiem autentycznej religijności i moralności”. Wymieniając pola posługi żeńskich zgromadzeń zakonnych, podkreślił ich szczególną pracę wśród osób zranionych, pokrzywdzonych, samotnych, biednych i cierpiących. Podkreślił ich systematyczną, bezinteresowną i pełną poświęcenia pracę na rzecz wszystkich potrzebujących. Abp Gądecki wskazał również na posługę zakonów klauzurowych. „To właśnie siostry klauzurowe przyjmują prośby o modlitwę w najróżniejszych intencjach, odpowiadają na nie i wnoszą w życie Kościoła bezcenny dar modlitwy, pokuty i życia Ewangelią”.
Metropolita poznański zwrócił też uwagę na pułapki grożące osobom życia konsekrowanego. Przestrzegał przed poddaniem się ideologii postmodernizmu, w wybiórczy sposób traktującego religię. „Siostry w swej różnorodnej posłudze społecznej i charytatywnej nigdy nie powinny zaniedbywać zasadniczego wertykalnego wymiaru prowadzącego od Boga do człowieka, inaczej ich działania nie będą miały religijnej wartości” – apelował abp Gądecki.
S. Bernadeta Majchrzak, zmartwychwstanka, podkreśliła, że „troska o życie ludzkie to przede wszystkim troska o rodzinę”. Przekonywała, że dzisiaj wiele rodzin potrzebuje wsparcia w procesie wychowania, dawania świadectwa wartościom chrześcijańskim oraz kompleksowej pomocy. Natomiast s. Rafaela Targońska, felicjanka, przedstawiła posługę sióstr wśród dzieci niepełnosprawnych i upośledzonych, prowadzoną w ośrodku „Nasz Dom” w podpoznańskich Gębicach.
W archidiecezji poznańskiej posługuje 36 żeńskich zgromadzeń zakonnych, a także dziewice konsekrowane i instytuty świeckie. Wszystkie razem gromadzą ponad tysiąc osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.