Święty Krzyż: uczniowie i studenci spędzili ferie zimowe na rekolekcjach u oblatów
29 stycznia 2010 | 17:35 | apis Ⓒ Ⓟ
Kilkunastu gimnazjalistów, uczniów szkół średnich i studentów z wielu miejscowości Polski wzięło udział w czasie trwania ferii zimowych w rekolekcjach powołaniowych w świętokrzyskim klasztorze u oblatów. Poprzez codzienną modlitwę, Eucharystię, spotkania z ojcami, braćmi i nowicjuszami, mieli okazję przyjrzenia się codziennemu życiu zakonników.
Rekolektanci uczestniczyli w spotkaniach tematycznych, które prowadził o. Krzysztof Jurewicz OMI, dyrektor oblackiego sekretariatu powołań. Wspólnie też oglądali filmy i uprawiali sport.
– Spotkania te miały za zadanie pogłębić ich przyjaźń z Jezusem oraz pomóc w odnalezieniu odpowiedzi na pytania: jak żyć, aby być szczęśliwym, którą drogą iść w życiu – poinformował KAI o. Dariusz Malajka OMI, odpowiedzialny za kontakty z mediami.
W terminie 1 – 6 lutego odbędzie się kolejna seria rekolekcji powołaniowych na Świętym Krzyżu, na którą przybędzie około 20 młodzieńców z wielu miast Polski. Inne najbliższe rekolekcje zimowe odbędą się w Bodzanowie k. Głuchołaz (8 – 13 luty) i Kokotku k. Lublińca (15 – 20 lutego). Koszty udziału w rekolekcjach pokrywa oblacka rodzina zakonna.
Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej założył św. Eugeniusz de Mazenod, późniejszy biskup Marsylii (1782-1861), 25 stycznia 1816 roku w Aix (Prowansja). Na początku stycznia 2009 r. stan liczebny oblatów na świecie wynosił 4244 członków. Polska Prowincja zgromadzenia liczy obecnie 486 zakonników.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się ono niemal na samym szczycie, zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem – 595 m n. p.m., położone jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza.
Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. W średniowieczu i później, aż do kasaty w 1819 r., Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.