W Libanie trwa 7. posiedzenie komisji dialogu katolicko-wschodniochrześcijańskiego
29 stycznia 2010 | 13:00 | kg / kw Ⓒ Ⓟ
W miejscowości Antelias koło Bejrutu – siedzibie katolikosa ormiańskiego – trwa obecnie 7. spotkanie Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim a Wschodnimi Kościołami Prawosławnymi.
W obradach, które rozpoczęły się 26 stycznia i potrwają do 31 stycznia bierze udział ponad 30 teologów – duchownych i świeckich – reprezentujących Kościoły: katolicki oraz ormiański, koptyjski, etiopski, erytrejski i syro-malankarski.
Tematem posiedzenia jest tym razem rola i znaczenie Soborów Powszechnych w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Na zakończenie spotkania 31 stycznia w katedrze św. Grzegorza Oświeciciela w Anteliasie zostanie odprawiona uroczysta liturgia, podczas której kazanie wygłosi kard. Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan.
27 stycznia uczestników spotkania przyjął w Bejrucie prezydent Libanu Michel Suleiman. Teologów przedstawił ormiański katolikos Cylicji Aram I, który również wyjaśnił cel prac Komisji i ważność jej działań dla rozwijania stosunków ekumenicznych.
Szef państwa ze swej strony wyraził wysokie uznanie dla prac i dokonań Komisji, po czym przedstawił krótko sytuację polityczną w kraju i regionie bliskowschodnim. Na zakończenie spotkania wszyscy delegaci wyrazili nadzieję, że rząd jedności narodowej przyniesie Libanowi pokój.
Oficjalny dialog teologiczny Kościoła katolickiego ze starożytnymi Kościołami Wschodu, zwanymi „niechalcedońskimi” (gdyż nie przyjęły uchwał Soboru w Chalcedonie w 451 r., potępiających m.in. monofizytyzm, czyli pogląd o jednej naturze, a nie dwóch, w Chrystusie), trwa od 7 lat. Pierwsze posiedzenie Międzynarodowej Komisji Mieszanej odbyło się w Rzymie w dniach 27-29 stycznia 2003 i odtąd regularnie co roku w styczniu lub na przełomie stycznia i lutego Komisja zbiera się na przemian w Rzymie lub w kraju, w którym mieszkają wyznawcy któregoś z Kościołów wschodnich.
Współprzewodniczącymi tego gremium są kard. Kasper – ze strony katolickiej i metropolita Damietty, Bishoy, sekretarz generalny Świętego Synodu Kościoła Koptyjskiego – z ramienia Kościołów Wschodnich.
Owocem dotychczasowych spotkań jest obszerny dokument „Natura, ustrój i misja Kościoła”, ogłoszony na zakończenie ubiegłorocznego, VI posiedzenia Komisji w Rzymie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.