Biskup sosnowiecki wydał instrukcję dotyczącą obiektów sakralnych
27 stycznia 2010 | 09:54 | kjk Ⓒ Ⓟ
Sztuka sakralna ma wyrażać nieskończone piękno Boga. Przypomina o tym bp Grzegorz Kaszak w instrukcji dotyczącej obiektów zabytkowych i budownictwa kościelnego. Wydany przez biskupa sosnowieckiego dokument ma także wskazać jasne zasady postępowania w sprawach budowlanych i konserwatorskich. Temu celowi służyć ma komisja, w skład której weszli duchowni i osoby świeckie.
Instrukcja skierowana jest przede wszystkim do zarządzających dobrami kościelnymi, czyli do księży proboszczów i administratorów, ale również do użytkowników tych obiektów – wiernych oraz architektów i artystów. Zawarto w niej zalecenia ogólne, problem ochrony i konserwacji obiektów zabytkowych, dbałości o estetykę wnętrza, sprawy otoczenia kościoła i cmentarzy grzebalnych oraz zakresu i działania Diecezjalnej Komisji ds. Budowy i Konserwacji Kościołów i Budynków Kościelnych.
– Mając na uwadze to, że nie jesteśmy właścicielami, lecz tylko użytkownikami wszelkich obiektów zabytkowych i kościelnych należy pytać o opinie i zdanie specjalistów, którzy pomogą w realizacji dobrych pomysłów i wyeliminują te, które mogą być przejawem kiczu – podkreśla ks. Tomasz Zmarzły, który stoi na czele komisji.
– W obiektach zabytkowych nie można nic uczynić bez wiedzy i zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a w kościołach współczesnych biskup diecezjalny ma prawo wiedzieć, co się dokonuje i czy zgodne jest to z duchem liturgii i zasad sztuki sakralnej – dodaje ks. Zmarzły.
Diecezja sosnowiecka, choć powstała w 1992 r., posiada wiele cennych i ważnych w historii sztuki obiektów zabytkowych. Najstarsze pochodzą z okresu romańskiego, np. w Siewierzu czy w Gieble. – Świątynia, to coś innego niż mieszkanie, budynek biurowy czy centrum handlowe. Dobrze by było, gdyby strzegąc indywidualności wnętrza, nie umieszczać w nim takich samych jak wszędzie obrazów, figur, stacji Drogi Krzyżowej – opowiada ks. Tomasz Zmarzły. – Może nie tylko do artystów ale i do nas odnoszą się słowa Benedykta XVI, by być „strażnikami piękna” – podkreśla.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.