Poznaniacy modlili się za Chiarę Lubich w 90. rocznicę jej urodzin
22 stycznia 2010 | 20:48 | zas (KAI) Ⓒ Ⓟ
Nabożeństwo ekumeniczne w 90. rocznicę urodzin zmarłej przed dwoma laty Chiary Lubich odprawiono w piątek w Poznaniu – mieście, które odwiedziła założycielka Ruchu „Focolari” i gdzie istnieje gałąź jej dzieła.
Modlitwę z udziałem przedstawicieli różnych Kościołów chrześcijańskich poprowadził w kaplicy diecezjalnego Radia Emaus proboszcz poznańskiej parafii prawosławnej, ks. Paweł Minajew. Rozgłośnia, w pobliżu której mieści się żeńska wspólnota „Focolarini”, transmitowała nabożeństwo.
„Prosimy Boga, by pozwolił nam kontynuować dzieło Chiary Lubich, aby przybliżyć realizację modlitwy Jezusa: 'Aby byli jedno, aby świat uwierzył’” – powiedział uczestniczący w nabożeństwie odpowiedzialny za męską gałąź Ruchu „Focolari” w Polsce, Max Stebler.
Podczas nabożeństwa przypomniano też przemówienie Chiary Lubich, wygłoszone oiem lat w temu w kościele kalwińskim w Genewie, w którym założycielka „Focolari” apelowała o „powszechne braterstwo” i wzywała rozdarte podziałami Kościoły chrześcijańskie do poszukiwania jedności.
Uważana za najbardziej wpływową kobietę w Kościele katolickim Chiara Lubich gościła w Poznaniu w marcu 2004 roku. Z okazji odbywającego się wtedy Zjazdu Gnieźnieńskiego wygłosiła w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza referat na temat jedności rodziny ludzkiej.
Silvia Lubich urodziła się 22 stycznia 1920 roku w Trydencie na północy Włoch, a imię Chiara przybrała na cześć św. Klary z Asyżu. W 1943 roku założyła z koleżankami ogniska pomocy ofiarom wojny. Od włoskiego słowa „focolare”, czyli ognisko wzięła się nazwa świeckiego ruchu religijnego, w jaki przekształciła się sieć pomocy.
Zrzeszający 140 tysięcy stałych działaczy Ruch „Focolari” – Dzieło Maryi stał się wielkim ruchem odnowy duchowej na całym świecie. Jego członkowie zajmują się głoszeniem Ewangelii we własnych środowiskach, przyczyniając się do zbliżania różnych kultur, wyznań i religii. Działa on w ponad 180 krajach i liczy pięć milionów sympatyków. W Polsce jest ich kilkanaście tysięcy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.