Papież w Poznaniu na obchodach 1050. rocznicy Chrztu Polski?
22 stycznia 2010 | 16:35 | zas Ⓒ Ⓟ
Władze Poznania chcą zaprosić papieża do stolicy Wielkopolski na przypadające w 2016 roku obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, który książę Mieszko I otrzymał być może właśnie w Poznaniu.
„Wiele wskazuje na to, iż właśnie w Poznaniu, jako najważniejszym grodzie za czasów Mieszka, miało miejsce przyjęcie chrztu. Mamy więc prawo szczególnie uroczyście świętować obchody okrągłej rocznicy tego wydarzenia” – powiedział KAI wiceprezydent Poznania, Sławomir Hinc.
Zaznaczył, że obok osoby Ojca Świętego, władze miasta zamierzają zaprosić na świętowanie prezydenta Czech i kanclerza Niemiec, gdyż „państwa te odegrały znaczącą rolę w przyjmowaniu przez Polskę chrześcijaństwa” oraz przedstawicieli krajów ościennych.
„Przyjęcie religii chrześcijańskiej było ważne nie tylko dla naszego kraju, ale również dla narodów sąsiednich. Wraz z wiarą nastąpił bowiem także rozwój kultury łacińskiej i cywilizacji chrześcijańskiej, które ukształtowały Europę środkowo-wschodnią” – podkreślił wiceprezydent.
Urzędnicy chcą wykorzystać obchody przyjęcia chrześcijaństwa w staraniach o przyznanie Poznaniowi w 2016 roku miana Europejskiej Stolicy Kultury. „Byłaby to okazja do pokazania integracyjnej roli kultury w wymiarze lokalnym, narodowym i międzynarodowym” – uważa Hinc.
Na pytanie KAI, czy władze miasta podjęły już oficjalne starania w sprawie zaproszenia papieża do Poznania, wiceprezydent Hinc odparł: „Jesteśmy na etapie planowania obchodów, ale tak wielkie wydarzenia wymagają odpowiedniego wyprzedzenia i niebawem takie zaproszenie wystosujemy”.
Do tej pory Poznań odwiedził dwukrotnie papież Jan Paweł II, który przybył do stolicy Wielkopolski w 1983 i 1997 roku. W 1966 roku natomiast komunistyczne władze PRL odmówiły zgody Pawłowi VI przyjazdu do Polski na obchody 1000-lecia chrześcijaństwa w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.