Gliwice: 65. rocznica Marszu Śmierci oraz oswobodzenia KL Auschwitz – Birkenau
22 stycznia 2010 | 16:21 | marm Ⓒ Ⓟ
Obchody 65. rocznicy Marszu Śmierci oraz oswobodzenia KL Auschwitz-Birkenau odbyły się w piątek 22 stycznia w Gliwicach. Tragiczne wydarzenie uczczono podczas specjalnego spotkania w muzeum, uczestnicy złożyli kwiaty pod obeliskiem na cmentarzu żydowskim oraz pod pomnikiem będącym zbiorową mogiłą więźniów KL Auschwitz.
– To jest smutna rocznica. Zwłaszcza w kontekście kradzieży napisu, trzeba przypominać takie wydarzenia – powiedział przewodniczący Katowickiej Gminy Żydowskiej Włodzimierz Kac.
Między 17 a 21 stycznia 1945 r. wyprowadzono w pieszych kolumnach i wywieziono koleją z KL Auschwitz-Birkenau i jego podobozów około 56 tys. więźniów. Głównymi trasami ewakuacyjnymi były szosy: Oświęcim – Pszczyna – Wodzisław Śląski i Oświęcim – Tychy – Gliwice. Pierwszą trasą wyprowadzono około 25 tys. więźniów, drugą co najmniej 14 tys. Gliwice były szczególnym miejscem na trasie tzw. Drodze Śmierci. Właśnie przez te tereny hitlerowcy prowadzili ewakuowanych więźniów obozów koncentracyjnych
– O tym wydarzeniu mówi się Marsz Śmierci, ponieważ wiele osób nie przeżyło tej drogi. Było zimno, ludzie nie mieli odpowiednich ubrań, a essesmani masowo zabijali osoby słabe i próbujące uciec – tłumaczy Bogusław Tracz z katowickiego IPN-u. – Celem ewakuacji była chęć zatarcia śladów zbrodni oraz wykorzystanie więźniów na terenie rzeszy – dodaje.
Osoby, które przeżyły drogę do Gliwic i Wodzisławia były transportowane koleją do obozów Mauthausen i Buchenwald. W trakcie całej akcji ewakuacji zginęło nie mniej niż 9 tys., a prawdopodobnie do 15 tys. więźniów KL Auschwitz i podobozów. Wśród ofiar przeważali Żydzi. Na terenie Gliwic znajdują się dwie zbiorowe mogiły ofiar marszu śmierci.
Organizatorem piątkowych obchodów byli: Narodowy Bank Polski, Instytut Pamięci Narodowej Oddział Katowice oraz Muzeum w Gliwicach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.