Szkocja: episkopalny biskup oskarża benedyktynów o rozpijanie społeczeństwa
19 stycznia 2010 | 10:41 | rk (KAI/Times Online) / kw Ⓒ Ⓟ
Biskup Bob Gillies ze Szkockiego Kościoła episkopalnego oskarżył benedyktynów z opactwa Buckfast w Devon o to, że produkując swoje słynne wino o wyjątkowo dużej zawartości alkoholu, przyczyniają się do wzrostu alkoholizmu w społeczeństwie.
Biskup Aberdeen i Orkney oskarżył mnichów o zdradę chrześcijańskich wartości.
Zakonnicy nie po raz pierwszy odpowiadają na podobną krytykę, argumentując, że nie są odpowiedzialni za antyspołeczne zachowania związane z nadużywaniem ich produktu – wina Buckfast, popularnie zwane „Buckie”.
Zdaniem episkopalnego biskupa, benedyktyni stosują podwójną moralność, gdyż dobrze wiedzą jak ogromne szkody społeczne i zdrowotne wyrządza ich wino, a mimo to produkują je w ogromnych ilościach.
„Św. Benedykt byłby bardzo, bardzo nieszczęśliwy z tego, co, robią jego mnisi w dzisiejszych czasach” – podkreśla biskup.
Z raportów szkockiej policji wynika, że wino to, zawierające 15 proc. alkoholu, miało wpływ na około 5 tys. przestępstw w ciągu ostatnich trzech lat. W tym samym czasie również butelka po tym winie użyta było jako narzędzie przestępstwa 114 razy. Według policji, istnieje związek pomiędzy konsumpcją „Buckie” i wzrostem przemocy.
Wino to jest szczególnie popularne wśród przedstawicieli środowisk robotniczych, artystów i studentów w Wielkiej Brytanii i Irlandii. W tym ostatnim kraju wino ma mniejszą zawartość alkoholu (8 proc.) i nie ma w nim charakterystycznego posmaku wanilii.
Receptura tego trunku pochodzi z Francji. Na jej podstawie benedyktyni z Devon zaczęli produkować wino pod koniec XIX wieku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.