Rok Kazimierzowski w Będzinie
13 stycznia 2010 | 14:10 | rk/pci Ⓒ Ⓟ
Będzin rozpoczął obchody Roku Kazimierza Wielkiego. Inauguracja odbyła się 4 stycznia w Starostwie Powiatowym. Inicjatorem i organizatorem roku Kazimierzowskiego jest Stowarzyszenie Ratujmy Kościół na Górce, działające przy parafii Świętej Trójcy.
Patronat nad uroczystościami objęły władze miasta i powiatu oraz biskup sosnowiecki.
– Zarówno starosta Adam Lazar, jak i prezes Stowarzyszenia Nasze Miasto Janusz Piątek chętnie włączyli się do działań, doceniając znaczenie pomysłu – mówi ks. Andrzej Stępień, proboszcz parafii oraz prezes Stowarzyszenia Ratujmy Kościół na Górce.
Inaugurację rozpoczął wykład Janusza Piątka, poświęcony wpływowi Kazimierza Wielkiego na rozwój Będzina. Zaprezentowano także film o historii parafii Świętej Trójcy w Będzinie. Film obejrzeć można na portalu YouTube. Inaugurację zakończył koncert Ewy Lewandowskiej w ramach cyklu „Muzyka w Starostwie”.
W ramach obchodów organizatorzy planują m.in. konkurs wiedzy dla uczniów, spektakl teatralny, książka poświęcona związkom króla z Będzinem. W kwietniu po uroczystej Mszy św. odsłonięty zostanie witraż poświęcony królowi.
Król Kazimierz Wielki, którego 700. rocznicę urodzin obchodzimy w 2010 r., nadał Będzinowi prawa miejskie w 1358 r. Zlecił również wzniesienie zamku oraz przebudowę kaplicy z drewnianego na murowaną.
Stowarzyszenie Ratujmy Kościół na Górce działa na rzecz remontu kościoła Świętej Trójcy w Będzinie. Świątyni grozi katastrofa budowlana. – Kościół ma wiele pęknięć. Niektóre z nich, są na tyle duże, że można w nie włożyć całą dłoń – mówi inż. Gabriel Korbut, członek Stowarzyszenia.
O działalności stowarzyszenia można poczytać w Internecie na blogu pod adresem 1308-2008.blogspot.com oraz na stronie parafia.bedzin.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.