Turcja: władze w Ankarze zabroniły nabożeństw w katedrze na Akdamar
12 stycznia 2010 | 10:40 | ts (KAI/KAP) / kw Ⓒ Ⓟ
Rząd Turcji nie zezwolił Ormiańskiemu Kościołowi Apostolskiemu na odprawiania nabożeństw w odrestaurowanej katedrze św. Krzyża na wyspie Akdamar na jeziorze Van.
Swoją decyzją minister kultury Ertugrul Günay zakończył trwającą od lat dyskusję na temat wykorzystania ważnego historycznie i symbolicznie kościoła w zamieszkanym niegdyś przez Ormian wschodnim regionie Turcji – poinformowały 10 stycznia media tureckie.
Będąca światowej rangi obiektem katedra Świętego Krzyża na Akdamar, była w bardzo złym stanie od czasu wypędzenia w 1915 r. Ormian z Anatolii. Została jednak odrestaurowana w ostatnich latach na zlecenie rządu tureckiego. Kiedy przed trzema laty zakończono jej remont, rząd nie dał zezwolenia turecko-ormiańskiemu architektowi na umieszczeniu krzyża na kopule katedry. Nie pomógł argument, że na historycznych obrazach krzyż na kopule widnieje.
Na uroczyste poświęcenie odnowionej katedry wiosną 2007 roku rząd zaprosił m.in. ormiańskiego patriarchę Turcji Mesroba II. W swoim przemówieniu patriarcha wyraził życzenie, aby przynajmniej raz w roku można było w katedrze celebrować liturgię. Od tego czasu wspólnota ma nadzieję na otrzymanie odpowiedniego zezwolenia władz. Ostatnio gubernator Van zapowiedział, że będzie to możliwe w 2010 roku i że na pierwsze nabożeństwo będą mogli być nawet zaproszeni duchowni z sąsiedniej Armenii.
Tym nadziejom położył obecnie kres minister kultury. „Ta historyczna budowla nie znajduje się na liście miejsc, które w ramach turystyki religijnej będą udostępniane na chrześcijańskie nabożeństwa, modlitwy czy imprezy religijne” – oświadczył Günay. Zdaniem ministra „nie planuje się też umieszczenia na tym pomniku kultury krzyża, nie będzie też żadnych zezwoleń na odprawiane nabożeństw”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.