Bydgoszcz: konkurs „Graj Dudka, Graj Panu”
11 stycznia 2010 | 19:31 | jm Ⓒ Ⓟ
Kilkudziesięciu młodych wykonawców wzięło udział w organizowanym dziś Wojewódzkim Konkursie Kolęd i Pastorałek, który odbywał się w Bydgoszczy. Spotkanie, którego organizatorem był Młodzieżowy Dom Kultury nr 2, przebiegało pod hasłem „Graj Dudka, Graj Panu”.
Rywalizacja z każdym rokiem cieszy się większym zainteresowaniem. Jak podkreślają organizatorzy, wynika to z chęci pogłębiania polskiej tradycji, którą niesie ze sobą bogactwo kolęd. – Cieszy nas to, że dzieci i młodzież śpiewają z ogromnym zapałem. W kategorii solistów rywalizacja skupia się na ich talentach wokalnych. Natomiast w kategorii zespołów wiele zależy od pracy danego nauczyciela – podkreśliła Arleta Murawska z MDK nr 2.
Ogólny poziom zależy od danej placówki i od tego, jakie osoby wytypuje do konkursu. Ci, którzy próbowali zgłosić zimowe piosenki bądź kolędy amerykańskie, nie byli przyjmowani. – Chodzi nam przede wszystkim o kultywowanie i pielęgnowanie naszej tradycji. Uczestnicy są z całego województwa. Również z bardzo małych miejscowości i wsi – dodała Arleta Murawska.
W jury, które oceniało wykonawców, zasiadła m.in. Izabela Cywińska. Jak podkreśliła, ze śpiewem jest dobrze, chociaż wciąż jest go za mało. – W domach niestety zaczyna zanikać ta tradycja wykonywania kolęd. Dominuje przekaz telewizyjny oraz płyty. Tylko my, Polacy, mamy około pięciuset kolęd i powinniśmy je znać – powiedziała.
Dyrygent, nauczyciel śpiewu i wykładowca Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy dodała, że ocenianie poziomu młodych wykonawców nie jest bardzo trudne. – Mamy pewne kryteria, do których się stosujemy. Dzisiaj młodzież trzeba odpowiednio ukierunkować, pokazać jej, jak ma to robić. Wierzę, że z roku na rok ranga tego wspaniałego konkursu będzie wzrastała – stwierdziła Cywińska.
Dla najlepszych przygotowano okolicznościowe bombki, choinki, anioły oraz dyplomy. Rywalizacja odbywała się po raz jedenasty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.