Bp Dydycz: nie trzeba się lekać stojąc na mocnym fundamencie Chrystusa
11 stycznia 2010 | 11:19 | ks. ap Ⓒ Ⓟ
Ostatecznie nie trzeba się lękać wrogów, stojąc na mocnym fundamencie Jezusa Chrystusa – podkreślał biskup drohiczyński Antoni Dydycz 10 stycznia podczas uroczystości rocznicowych poświęcenia katedry św. Trójcy w Drohiczynie. Kościół poświęcił 10 stycznia 1723 roku ówczesny biskup łucki Stefan Rupniewski, a w 2005 roku, również 10 stycznia, miała miejsce jego rekonsekracja po generalnym remoncie.
Bp Dydycz zaapelował, aby świątynia była stałym placem budowy duchowych świątyń dla wszystkich ochrzczonych. – Możemy wypełniać tutaj zaproszenie, jakie kieruje do nas Pismo Święte, abyśmy nie lękali się i nie upadali na duchu, ale odradzali się ciągle i spieszyli do Jezusa Chrystusa, bo on jest naszym oparciem, nadzieją i on zapewnia temu naszemu duchowemu domowi pokój i bezpieczeństwo – mówił biskup w homilii. Dodał, że tak jak ta świątynia, niszczona rękami wrogów, tak teraz świątynie duszy, ostatecznie nie muszą się lękać tych, którzy na różne sposoby chcą je niszczyć. Stoją one bowiem na mocnym fundamencie Jezusa Chrystusa.
Kościół katedralny diecezji drohiczyńskiej poświęcił 10 stycznia 1723 roku biskup łucki Stefan Rupniewski, a w 2005 roku, również 10 stycznia, miała miejsce jego rekonsekracja po generalnym remoncie wnętrza. Do godności katedry podniósł ją Sługa Boży Jan Paweł II, ustanawiając 5 czerwca 1991 roku diecezję drohiczyńską. Nawiedził on także tę świątynię 10 czerwca 1999 roku.
Podczas uroczystości, w których uczestniczyli przedstawiciele kapituł diecezji drohiczyńskiej, kapłani, klerycy, siostry zakonne, władze Drohiczyna i wierni tego miasta, młodzież przygotowująca się do bierzmowania złożyła na ręce biskupa uroczyste wyznanie wiary, a na zakończenie dwóch kapłanów: ks. Henryk Nowak i ks. Jerzy Cudny, odebrało z jego rąk przyznany im wcześniej Krzyż Papieski Diecezji Drohiczyńskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.